son dakika haberleri

Türkiye'de Kürt Olmak - Van Haberleri

Kürt yazar Ali Ekber Gürgöz'ün 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan işkenceleri anlatan "Diyarbakır Gecesi - Türkiye'de Kürt Olmak" isimli kitabı çıktı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Türkiye'de Kürt Olmak - Van Haberleri
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 08.07.2011  13:32:00 eklendi.

"Türkiye'de Kürt Olmak!" kitabı çıktı

 
 
Kürt yazar Ali Ekber Gürgöz'ün 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan işkenceleri anlatan "Diyarbakır Gecesi -  Türkiye'de Kürt Olmak" isimli kitabı çıktı.

İlk kez 1997 yılında Fransa´nın tanınmış yayınevlerinden L´Hamattan tarafından "La Nuit De Diyarbakır-Diyarbakır Gecesi" adıyla Fransızca yayınlanan kitap Haziran 2011 tarihinde yazar tarafından Türkçeye çevrildi.


260 sayfadan oluşan ve dönemin gazete ve dergilerinden alınan haber ve fotoğraflarla da güçlendirilen kitap "Diyarbakır Gecesi-Türkiye´de Kürt Olmak" adıyla Haziran 2011 tarihinde Belge Yayınları arasında çıktı.


Kitapta, cezaevi komutanı Esat Oktay Yıldıran´ın tutuklulara yönelik uygulamalarına, dönemin Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana´yla ´dana´ ve ´golik´ şeklinde nasıl dalga geçildiği, işkence türleri, ezberletilen kitaplar ve lağım pisliğinin yedirilmesi çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.


Kitapçılara dağıtılan ve bir döneme tanıklık eden kitabın fiyatı ise 14 TL.

Prestijhaber


Kültür Sanat |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler