son dakika haberleri

Belediye Eş Başkan Özgökçe: Kadınlar her hizmetten yararlanacak

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, özellikle kadınların belediyenin tüm hizmetlerinden yararlanması için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Belediye Eş Başkan Özgökçe: Kadınlar her hizmetten yararlanacak
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 11.07.2019  12:41:00 eklendi.

Van Büyükşehir Belediyesine (VBB) atanan kayyumun kapattığı veya işlevsiz bıraktığı kadın, çocuk, gençlik ve kültür-sanat kurumları yeniden açılıyor. Kayyum atanmasının ardından belediyenin kadın sığınma evi ve "Alo Şiddet Hattı" kapatılırken, belediye otobüslerinde kadınlara haftada bir gün kullanılmak üzere verilen ücretsiz hizmetler ise iptal edilmişti.

 

Yine Rojîn Yaşam Merkezinin ismi “Kadın Yaşam Merkezi” olarak değiştirilmiş ve çalışanları işten çıkarılmıştı. Kültür sanat alanında da her yıl bin ila bin 200 arası öğrencinin sanat eğitimleri aldığı Nûda Kültür Merkezi kapatılırken, belediye bünyesinde kent kültürüyle alakası olmayan mehter takımı kurulmuştu.


 

"ŞİDDETLE MÜCADELE BELEDİYENİN GÖREVİ"

Yapılan bu tahribatların giderilmesi için çalışmalara başladıklarını ifade eden VBB Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, tüm kurumların yeniden açılması için çalışma başlattıklarını söyleyerek, “Belediyecilik sadece yol yapmak, asfalta dökmek, kanalizasyon, su gibi hizmetleri yapmak değildir. Tam anlamıyla toplumun var olma koşullarını yaratan bir mekanizma yakalamaktır” dedi.


 

KADIN POLİTİKALARI DAİRE BAŞKANLIĞI KURULDU

Parti politikası olarak yıllarca dile getirdikleri gibi kapatılan bütün kurumları tekrar açacaklarını vurgulayan Özgökçe, “Kapatılan Nûda Kültür Merkezimiz vardı ve kayyum döneminde ne yazık ki kaderine terk edilmişti.  Binanın tadilatını yaparak, bütün işleviyle tekrar hayata geçireceğiz. Açılışını da bir hafta içerisinde yapacağız. Bununla birlikte Kadın Sığınma Evi’ni adın kapatmışlardı. Bu merkezi yeniden açacağız. Anadilde eğitim veren kreş sayısını artıracak, var olan kreşi ise işlevine uygun hale getireceğiz. İlçelerde de kreşlerin yapılması için çalışmalara başladık. Kayyum döneminde kapatılan Kadın Politikaları Daire Başkanlığı'nı tekrar kurduk. Bunun kararını meclis olarak aldık ve yakın zamanda gerekli atamayı yapacağız. Her yönüyle daha güçlü bir şekilde kurumlarımızı açacağız ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.


 

"KADINLAR HER TÜRLÜ HİZMETTEN YARARLANACAK"

 Özgökçe, şöyle devam etti: “Talepleri değerlendirerek en çok hangi konuda talepler var ise o alanda eğitim ve atölye benzeri çalışmaları yapan birimler kuracağız. Bununla birlikte istihdam, sağlık alanına yönelik çalışmalar, farkındalık, kadının hayata katılmasını güçlendireceğiz. Yine kararını aldığımız 'Jin Kart' uygulamasını hayata geçireceğiz. Jin kart sadece ulaşım aracı değildir. Jin kart belediyenin tüm hizmetlerinden kadınların daha avantajlı bir şekilde faydalanacağı bir karttır. Kadının kentte yaşarken, kendini gördüğü, hissettiği, kendini tariflendiği bir hayat kurmayı planlıyoruz." (Van/MA)


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler