son dakika haberleri

MHP Van İl Başkan Yardımcısının Açıklamaları - Erciş Haberleri

Erciş’te basın toplantısı düzenleyen MHP Van İl Başkan Yardımcısı Ümit Akdağ, deprem sonrası Van ve Erciş’in adeta kaderine terk edildiğini söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
MHP Van İl Başkan Yardımcısının Açıklamaları - Erciş Haberleri
Haber Yorumları
  • adem yılmaz 2012-08-13 ak parti sınıfta kaldıysa MHP de kümeste kaldı sizide gördük elimizde olan ekmeği çalıp iyiyordunuz zaten haram yediğin senn tipinden belli
  • musbah 2012-08-13 Mademki AKP,Van,ve Ercişte sınıfta kalmış o zaman seneye aynı sınıfta yine başlasınlar...yanı sınıf tekrarlasınlar....

    Haber Tarihi : 13.08.2012  11:30:00 eklendi.


MHP VAN İL BAŞKAN YARDIMCISI ÜMİT AKDAĞ:

AK PARTİ HÜKÜMETİ, VAN’DA VE ERCİŞ’TE SINIFTA KALMIŞTIR’

Milliyetçi Hareket Parti (MHP) Van İl Başkan Yardımcısı Ümit Akdağ, AK Parti hükümetinin depremin vurduğu Van ve Erciş’te sınıfta kaldığını iddia etti.


Erciş’te basın toplantısı düzenleyen MHP Van İl Başkan Yardımcısı Ümit Akdağ, deprem sonrası Van ve Erciş’in adeta kaderine terk edildiğini söyledi. 23 Ekim 2011 tarihinde Erciş ve Van’da yaşanan yıkıcı depremin yöre halkına maddi ve manevi acılar yaşattığını belirten Akdağ, “Hükümet yetkileri deprem sonrası akın akın Van’a, Erciş’e gelerek acılarımızı paylaşacağız, maddi ve manevi zararlarınızı devlet olarak karşılayacağız, hiçbir kimseyi mağdur etmeyeceğiz sözlerini vermişlerdi. Aradan geçen 9 aylık bir zaman sonrasına baktığımızda insanlar sevdikleri, canlarını toprağa gömdüler.

Allah’tan gelen baş göz üzerine dediler. Kış mevsimini bir metre yüksekliğinde karın altında çadırlar ve konteynırlarda geçirdiler. Devlet maddi zararlarımızı karşılayacak diye sabrettiler. Aradan geçen bunca zamandan sonra halimize şöyle bir bakıyoruz; Verilen sözlerin, vaatlerin hiç birinin yerine getirilmediğini görüyoruz.

Esnaf KOSGEB’ten kredi alacaktı, 9 ay geçmesine rağmen daha kredisini alamayan esnaflar var. Yıkılan dükkanların zararları karşılanacaktı, halen ödenen bir lira hibe bir para yok. Elektrik bedava dediler gelen faturalarla birlikte vatandaş bir yıllık ödediğini bir ayda ödedi. Krediler ertelenecekti, hatta bir kısım silinecekti dediler, bırakın ertelemeyi bankalar esnafa günü geçen kredilerine aylık yüzde 10 faiz uygulayarak esnafı içinden çıkılmaz bir hale getirdi.

Devlet bu bankalara neden müdahale edip esnafın durumun iyileşmesi adına bir adım atmamıştır. Erciş’te esnafın 86 milyon TL zararı olmuştur. Bu zararların karşılanması için devlet adına bir adım bile atılmamıştır. Depremde evini ve işyerini tamamen kaybeden esnafa devlet tarafından el uzatılmamış, sahipsizliğe terk edilmiştir.

Evleri yıkılan kiracıların durumunun ne olacağı ise belli olmadığı gibi, önümüzdeki Kış mevsimini ne şekilde geçirecekleri de yine belli değildir. Yollar bakımsız, şehir adeta kaderine terk edilmiştir.

Kentsel dönüşüm dediler, bu insanları aydınlatacak bir plan, bir proje, bir sunum ortaya koyamamaktadırlar. Birçok ilden daha büyük ticari hacmi olan güzelim Erciş’imizi adeta barakalar şehri haline getirdiler. Yıkılan okulların yerine hala yeni okullar yapılmamış.

Öğrencilerinin eğitiminin nerede sağlanacağı ve eğitimlerine nerede devam edecekleri de yine belli değildir. Erciş halkı olarak, felaketi ve acıları yaşayan insanlar olarak devletin vermiş olduğu sözlere baktığımızda hükümet TOKİ’den başka bir şey yapılmamıştır. AK Parti hükümeti ne yazık ki Van’da ve Erciş’te sınıfta kalmıştır” dedi.


Erciş |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler