son dakika haberleri

Vatandaşa ait tapu Kayıtları Mit'e Neden Açılıyor

Vatandaşlara ait bütün tapu kayıtlarının MİT'e

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Vatandaşa ait tapu Kayıtları Mit'e Neden Açılıyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.08.2013  11:13:00 eklendi.

 Milli İstihbarat Teşkilatı´nın (MİT), Türkiye´deki bütün kamu kuruluşlarının veri tabanına girerek, kişisel gizlilik gerektiren verileri "online" olarak ve izin gerektirmeden alabilmesine ilişkin protokollerin varlığı ilk kez bir bakan tarafından doğrulanınca, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür duruma tepki gösterdi.


 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, MİT Müsteşarlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolünün MİT´e tapu bilgilerini online görebilme yetkisi verdiğini ifade etti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise protokollerin ortaya çıkmasından sonra bu konudaki haberleri yalanlamıştı.ÜÇER´DEN ÖNERGEBDP Van Milletvekili Nazmi Gür, birçok bakanlığın yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´na da "MİT´e veri tabanlarına izinsiz olarak online giriş izni veren bir protokol imzalayıp imzalamadıklarını" sordu.
Bakan Bayraktar, TBMM Başkanlığı üzerinden soru önergesine verdiği yanıtta, söz konusu protokolü doğruladı. Bayraktar, MİT Müsteşarlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolüyle MİT´in, tapu bilgilerini online görebileceğini belirtti.
Protokolle veri paylaşımı yapılmasının özel yaşamın gizliliğini zedeleyeceği eleştirilerinin yersiz olduğunu söyleyen Bayraktar, tapu bilgilerinin MİT´e kamu hizmetlerini etkin, hızlı ve verimli bir şekilde yerine getirmek amacıyla verildiğini savundu. Bayraktar, şunları söyledi: "Tapu kaydı ve kadastro bilgilerinin paylaşılması için, talep eden kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerle protokoller imzalanmaktadır.

Protokollerle her kurum sadece kanunun yetkili olduğu bilgileri görebilmekte ve aldığı bilgileri kamu hizmetleri için kullanmaktadır. MİT Müsteşarlığı ile bağlı kuruluşumuz Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol sadece vermek zorunda olduğumuz bilgilerin online olarak paylaşılması amacına yöneliktir." Tapu Kadastro´nun yanında pek çok kurumla MİT arasında yapılan protokollerle, Türkiye´de kişisel verilerin gizliliği tamamen ortadan kalkmış oldu. 

Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler