son dakika haberleri

Asya Bibi'ye Kanada'dan yeşil ışık

Kanada, Pakistan’da İslamiyet’e hakaret suçundan idamla yargılanıp beraat eden Asia Bibi’ye sığınma hakkı verebilir.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Asya Bibi'ye Kanada'dan yeşil ışık
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 13.11.2018  12:21:00 eklendi.

 İslamiyet'e hakaret suçlamasıyla 2010 yılında tutuklanan ve hakkında idam cezası verilen Pakistanlı Asya Bibi adlı Hıristiyan kadına verilen idam cezası geçtiğimiz günlerde bozuldu. Beraat kararı üzerine Pakistan'da yaşanan kitlesel gösteriler sonrası ailesi hayatlarından endişe ettikleri için Kanada ve İngiltere'den sığınma talep etmişti. Kanada'dan beklenen cevap geldi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau Pakistan'la görüşmelerin sürdüğünü belirtti.


TRUDEAU: HASSAS BİR KONU, KANADA MEMNUNİYETLE KARŞILAYACAKTIR


Asia Bibi hapiste kaldığı önce sekiz yıl boyunca Pakistan'da ölüm cezasının verilip verilemeyeceği hakkında tartışma konusu olmuştu. Salıverilmesini istemeyenler tarafından gelecek ölüm tehdidine karşılık koruma hapsinde tutuluyordu. Eşi Ashiq Masih, İngiltere, Kanada, İtalya ve Amerika'dan yardım istemişti.


Başbakan Trudeau, “Pakistan'da ülke içinde hakkında daha fazla konuşmak istemediğim ve saygı gösterdiğimiz hassas bir konu var, Kanada halkının memnuniyetle karşılayacağını hatırlatmak isterim” dedi.


“İÇTİĞİN BARDAKTAN SU İÇEMEYİZ” DEYİNCE HAKARET ETTİĞİNİ DİLE GETİRMİŞLERDİ


Pakistan'da bir kesim ise Bibi'ye yurt dışına çıkmak üzere sığınma hakkı verilirse Pakistan'da protestolu artıracaklarını dile getirdi. Hükümet de onun yurt dışına seyahat etmesini engelleyeceğine işaret etti.


Geçtiğimiz hafta Kanada Pakitan'ı Bibi'nin iyi halini temin etmeye çağırmıştı. Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland hükümetlerinin “bu konuyla hayli ilgili” olduğunu dile getirmişti.


Bibi 2010 yılında komşularının Müslüman olmadığı için onun su içtiği bardağı kullanmayı reddetmesinin ardından İslam hakkında aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddiasıyla İslam'a hakaret suçlamasıyla yargılandı. Protestan Bibi ise İslam'a hakaret ettiğini reddetti.


AVUKATI DA YURT DIŞINA KAÇTI


Göstericiler ise geçtiğimiz ay sonu üç gün süreyle Pakistan'da anayolları kapatarak kadının beraatini reddetti.


Bibi'nin avukatı Saiful Mulook ise ailesinin hayatının güvenliği endişesiyle kısa süre önce Hollanda'ya sığındı.


Kaynak: Global News


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler