son dakika haberleri

Başkan Yeşilağaç, Van için kontrollü turizm şart!

Korona virüs salgını sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Akdamar Adası, Van Gölü ve benzer tarihi güzellikleriyle turizm cenneti haline gelen Van’da sınır kapılarının kapatılmasıyla birlikte ekonomik sorunlar gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Başkan Yeşilağaç, Van için kontrollü turizm şart!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.09.2020  13:47:00 eklendi.

 Korona virüs salgını sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında turizm geliyor. Akdamar Adası, Van Gölü ve benzer tarihi güzellikleriyle turizm cenneti haline gelen Van’da sınır kapılarının kapatılmasıyla birlikte ekonomik sorunlar gün geçtikçe artmaya devam ediyor.


 


 


Kapıköy Gümrük Kapısının kontrollü geçişlere açılması gerektiğini dile getiren Van Otelciler Derneği (VANODER) Başkanı Reşat Yeşilağaç, “Yaklaşık mart ayından bu yana pandemi durumu devam ediyor ve görünen o ki devam da edecek. Aşı bulunmadığı sürece bu sıkıntı devam edecek. Pandemi den dolayı yaklaşık 3- 4 ay buyunca otellerimiz kapalı kaldı. O süreçten sonra açtık otellerimizi ama sınır kapısı kapalı olduğu için turistler şehrimize gelmiyor ve otellerimiz çok fazla dolmuyor” dedi.
GÜN GENTİKÇE MADDİ SORUNLAR ARTIYOR


 


Otellerin doluluk oranın yaklaşık yüzde 20-30 oranında olduğunu ifade eden Başkan Yeşilağaç, “Bu oran bizi kurtarıyor desek yalan olur. Gün geçtikçe maddi olarak içeri giriyoruz. Bu çok büyük sıkıntıdır. Buna kim dayanır bilemeyiz. Bu şekilde devam ederse birçok işletmemiz otelimiz kapanabilir. Çünkü bu şekilde bir yere kadar götürebiliriz. Bundan sonra da kapatmalara neden olacak bir olay.” İfadelerine yer verdi.
SINIR KAPISI NEDEN AÇILMIYOR?


 


kapıköy Gümrük Kapısı korona virüs salgını nedeniyle kapalı kalırken, İran’dan İstanbula uçuşların başladığını kaydeden Yeşilağaç, “Bizim beklentimiz iç turizmde. Bu süreçte de kimse cesaret edip gelemiyor, kültür turlarını yapamıyor. Çünkü her yer aynı. Bu aralar tek getirimizse askeri personel gelirse , firma yetkilileri, personelleri gelirse biz şimdi sadece onları alabiliyoruz. Şuan elimizde 50’ye yakın ruhsatlı otel var. Biz bu süreci nasıl aşabiliriz? Yani Antalya için rusya ne anlama geliyorsa, İstanbul için araplar neyi ifade ediyorsa bizim için de irandır iran pazarıdır. . Bugün haber doğrultusunda iki firma iran-tahrandan istanbula uçak kaldırıyor. Yani ilk uçak bizim saatimizle 15.45 de kalkıyor. Bu firma seferleri 3-4 e çıkaracak. Onunla beraber türk hava yolları irana günlük 3-4 sefer başlatıyor. Yine bir firma daha istanbula uçak kaldırdı. Bunları gördükten sonra bizde diyoruz ki neden sınır kapısı açılmıyor. Bizi sadece ayakta tutacak şey iran pazarıdır. Sadece turizm olarak bakmıyorum. Van esnafı kurtaracak şey iran pazarıdır. Tabi irandan kalkan uçaklardan sadece test sonucuna göre kaldırılıyor. Bunun gibi sınır kapısı açılarak aynı uygulamanın sınır kapılarında gümrük kapılarının açılıp bu uygulamanın yapılmasını istiyoruz. Bizi kurtaracak tek kapı iran” diye konuştu.
TURİZMCİLER İŞSİZ KALDI


 


Pandemi nedeniyle tüm illerde olduğu gibi Van’da sorunların yaşandığını söyleyen Yeşilağaç, “Bütün sektörlerde olduğu gibi bizde ister istemez personel çıkardık. Sonuçta maaşını yatıramıyorsun, sigortasını yatıramıyorsun bunları da yapamadığınız için mecburen çıkarıyorsun. Bizim sektörde çalışanaların yüzde 60-70 oranında işçi çıkarılmış. Zaten yüzde 50 nin altına düştüğünde doluluk oranı zarar ediyorsunuz. Destek olarak hiçbir destek almıyoruz. Sadece sigortalar birkaç ay ertelendi ve birkaç ay personel maaşları işkur tarafınfdan yatırıldı çek senet konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.
HAVA YOLLARINA TANINAN AYRICALIK KARA YOLUNADA TANINMALI


 


Hava yıllarına tanınan ayrıcalığı kara yoluna da tanınması gerektiğini belirten Yeşilağaç, “Tek amacımız var 2020 yılını atlatmak. 3 4 ay hatta belki de 2021 nevroz una kadar sorun yaşacaz gibi gözüküyor. Nevruza kadar kendimizi atabilecek miyiz? Acaba o tarihe kadar aşı bulunacak mı? O tarihe kadar nasıl bir durum olacak sadece bekliyoruz. İrandaki acentelerle sürekli görüşüyoruz, ülke olarak İran, il olarak van akraba gibiyiz. Sürekli karşılıklı gidip geldiğimiz için bugün de 3-4 acente ile görüştük, menent uçak firması istanbula ilk seferi yapacak sadece gidiş 3 bin lira ve uçak 3 gün öncesinden biletleri tükenmiş. Kontrollü bir şekilde turizm yapılırsa biz kışında, yani kışın pandemiden dolayı ciddi bir yükselme olmazsa kış aylarında da aynı şekilde full geçeriz. Çünkü iran ciddi bir şekilde van’ı çok seviyor. Biz Vanlılarda iranı çok seviyoruz. Çünkü bizim ekmeğimizde iran pazarından geliyor. İran acentelerinin de tek isteği gümrük kapılarının açılması. Umarım türk hava yollarına tanınan ayrıcalığın kara yoluna da tanınır, bu anlamda ciddi şekilde kentin ekonomisi canlanır ve işsiz kalan turizmci arkadaşlarımız işlerine geri dönebilir” şekilde konuştu.


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler