son dakika haberleri

Bir ressamın tanıklığı

Aslen Vanlı olan ressam Salih Cengiz, Van’da yaşayan ve Van’ın renkli simalarından biri olan Fadile Kayar ile ilgili bir anısını anlattı. Cengiz, Kayar’ın çocuklarını kedi taşıdığını ve yorulmasın diye eşeğine binmediğini söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Bir ressamın tanıklığı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.07.2019  19:05:00 eklendi.

Balıkesir’de resim atölyesi bulunan Vanlı ressam Salih Cengiz, Van’ın renkli simalarından biri olan ve zorlu yaşamı kitaplara konu olan Fadile Kayar ile ilgili bir anısını anlattı. Fadile Kayar’ı Van’da tesadüfen gördüğünü ve hayatıyla ilgili bilgi sahibi olmadığını belirten Cengiz, şunları anlattı.


“Ben onu eşeğiyle gezerken de görmüştüm. O günkü durumu hiç aklımdan çıkmıyor; eşek arkada, iki-üç tane eşyasını koymuş, çocuğun biri boynunda, kedinin biri kafasında, diğer çocuk da kucağında, kedi de onun kucağında yürüyordu, eşeğe binmiyordu, yormak istemiyordu. İki kedisi vardı, iki çocuğu, bir de eşeği vardı. 80’li yılların başı, ya da 70’li yılların sonu gibi bu anlattıklarım…”


Yiyecek ve giyecek eşyası götürdüğünü, ancak kimseyi yanına yanaştırmadığını belirten Cengiz, “Ben yiyecek götürüyordum, yaklaştırmıyordu, korkuları vardı, uzağına bırakıyordum, çocuğunu gönderip alıyordu. O zaman sanırım yeni gelmişti, belediye ona yer verecekti.” diye konuştu.  


Cengiz, daha sonra da tanık olduğu durumunu resmettiğini ve hakkında çıkan kitabı da şu anda okumakta olduğunu ifade etti. (Prestij Haber Merkezi)


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler