son dakika haberleri

Canikli açıkladı: Havan topuna karşı radar sistemi kuruluyor

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye'nin Kuzey Irak sınırında PKK’lıların havanlı tacizlerine karşı sınır hattı boyunca radar sistemi kurulacağını söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Canikli açıkladı: Havan topuna karşı radar sistemi kuruluyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 07.12.2017  12:55:00 eklendi.

 TBMM'de Milliyet'ten Bahar Atakan'a konuşan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye'nin Kuzey Irak sınırında PKK'lıların havanlı tacizlerine karşı sınır hattı boyunca radar sistemi kurulacağını söyledi.


İşte Canikli'nin açıklamaları:


“Sınır hattımızda zaten modern cihazlarımız var. Ama konuşlandırılacakları yerleri çoğaltıyoruz. Bizim havan tespit radarlarımız var. Havan topu atıldığı anda radar onu tespit ediyor, merminin nereye düşeceğini takip ediyor ve ona göre tedbir alınıyor. Tamamen yerli bir sistem. Şimdi onu her yere koyuyoruz. Talimatını verdik. Üç ay içinde tümünü tamamlayacağız. Sınırlarımızdaki bu cihazın sayısını üçte katlıyoruz. Çok önemli bir silahımız bu."


Canikli, Türkiye-İran sınırındaki duvar inşaatında PKK'nın İran askerlerine saldırdığını, Türkiye'nin İran ile PKK'ya karşı mücadelede işbirliğinin henüz istenen noktaya gelmediğini, ancak bununla beraber İran'da da PKK'yla mücadele konusunda irade oluşmaya başladığını kaydetti. 


PYD AÇIKLAMALARI


Canikli, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne PYD'nin alınmasının Türkiye'nin kırmızı çizgisi olduğunu belirterek, “Hiç tartışmasız PYD/YPG bir terör örgütüdür ve hiçbir şekilde bu tür masalarda yer almayacak. Orada taviz vermemiz de yumuşamamız da hiçbir şekilde söz konusu değildir” diye konuştu. 


Türkiye, Rusya ve İran inisiyatifinin planlanmış yeni bir toplantısının gündemde bulunmadığını söyleyen Canikli, “Bu toplantılar gerektiğinde yapılıyor. Liderler seviyesinde de yapılıyor, gerektiğinde biz de yaparız” dedi.


PYD/YPG'ye silah desteği konusunda Trump ve Pentagon'dan gelen farklı açıklamalara ilişkin olarak Canikli, Trump'ın açıklamasını önemli bulduklarını söyledi. 


ABD'nin bu konuda eskiden gelen uygulamaları ve politikaları olduğunu, bunun dönüşümünün de kolay olmadığını, zorluklar yaşandığını anlatan Canikli, “Biz bu süreçte Başkan Trump'ın açıklamasına itibar ediyoruz ki geçen gün Mattis de aynı şeyi söyledi, kendisini teyit etti” dedi.


"SURİYELİLERİN DÖNÜŞÜ YÜZDE 100 BİN OLDU"


Canikli, Suriye'deki savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınanların vatanlarına dönmeleri noktasında da “İdlib sakinleştirildikten sonra oraya çok ciddi bir geçiş olacak. Bu konuda çağrı yapmaya ya da reklam etmeye gerek yok. Mesela El Bab'da dönüşler 100 bin kişiyi buldu. El Bab, 2 bin kilometrekarelik küçük bir bölge. İdlib 5 bin kilometrekare. Afrin'i de katarsanız çok daha büyük bir yerleşim alanı. Ayrılanların topraklarına dönmesi çağrısını biz her yer için yapıyoruz. Ama bizim inisiyatifimizle yerleşme noktasında sırada İdlib var şu anda. İdlib temizlendikten ve tam anlamıyla kontrol sağlandıktan sonra çok ciddi bir dönüş olacağını tahmin ediyoruz” açıklamasını yaptı.


MİLLİ UÇAK


İngiltere ile milli muharip uçak TFX projesi konusundaki görüşmelerin olumlu gittiğini söyleyen Milli Savunma Bakanı Canikli, “Sistemi birlikte geliştireceğiz. Bu bir montaj anlaşması değil. Bu, birlikte bir savaş uçağı geliştirme projesi. Bunu 2023'e kadar prototipinin üretiminin tamamlanması hedefini koyduk. Elimizden geldiğince öne çekmeye çalışacağımız ama hedefimiz inşallah 2023” dedi.


"EL BAB CAZİBE MERKEZİ OLDU"


El Bab'da altyapıyı Türkiye'nin gerçekleştirdiğini söyleyen Bakan Canikli, “El Bab'da çok mükemmel bir sistem kuruldu. El Bab bölgesi her açıdan Suriye'de neredeyse bir cazibe merkezi haline geldi. Verilen hizmetler, altyapı, her açıdan örnek bir bölge. Suriye'de öyle bir yer daha yok şu anda” diye konuştu.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler