son dakika haberleri

CHP Erciş Şeker için Veli Ağbaba ve beraberindeki 20 vekille Van'a geliyor

CHP Erciş Şeker için Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve beraberindeki 20 vekille Çarşamba günü Van'a geliyor

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
CHP Erciş Şeker için Veli Ağbaba ve beraberindeki 20 vekille Van'a geliyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 13.03.2018  14:54:00 eklendi.

 CHP Van il başkanı Mehmet Kurukcu açıklamasında “Özelleştirme idaresi başkanlığının almış olduğu kararla

 

20.02.2018 tarihi itibari ile 14 şeker fabrikasının ihale satış süreci başlatılmıştır. Erçiş şeker fabrikası ilk etapta satış listesinde olmamasına rağmen ikinci etapta satış proğramına bırakılacaktır. ”Van Gölü havzasının tek sanayi kuruluşu olan ve yılda 50-60 milyon katma değer sağlayan, 10 binlerce insana ekmek kapısı olan Erciş şeker fabrikasının milli sanayi kuruluşu olan fabrikaların özelleştirme kapsamından çıkarılmasını talep ediyoruz dedi ve fabrikamıza sahip çıkmak için 14.03 .2018 Çarsamba günü saat 11:00 de Genel Başkan Yardımcımız Veli AĞBABA Mlletvekillerimiz  Sezgin TANRIKULU, Okan GAYTANCIOĞLU, Orhan SARIBAL, Burcu KÖKSAL,Melike BASMACI, Özkan YALIM, Mehmet GÖKER, Ali AKYILDIZ, Turabi KAYAN Kadim DURMAZ, Semra DİNÇER, Gamze Pamuk ATEŞLİ ve Pınar UZUN Vanda olacaklardır dedi


       Cumhuriyet'in ilk fabrikalarının, şeker fabrikaları olduğunu belirten CHP Van İl Başkanı Kurukcu, bu fabrikalarda binlerce işçinin çalıştığını, bunun dışında pancar üreticilerinin, besicilerin, nakliyecilerin ve lokantacıların olduğunu ifade etti., Türkiye'de özelleştirmelerin amacına uygun yapılmadığını, daha önceki özelleştirmelerden sonra birçok kurumun faaliyetinin durduğunu savunarak, “Özelleştirme talebi, şeker fabrikasında çalışan işçilerden, üreticilerden gelmedi. Türkiye'deki siyaset kurumunun da böyle bir talebi yok. Bu talep, maalesef yerli ve milli olmayan ve sürekli bu işi kaşıyan yabancı sermayeli büyük firmalardan geldi. Türkiye'de hiç kimse, şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle ilgili bir talepte bulunmamıştır.” iddiasında bulundu.

 

Özelleştirmelerin milli bir mesele olduğunu belirten Kurukcu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatları doğrultusunda, 20 milletvekilinin yer aldığı bir heyet oluşturduklarını, bunların  yarın Van Erçiş Şeker Fabrikasında olacaklarını buna duyarlılık gösteren tüm STK Dernek başkanlarını tüm siyasi partilileri ve tüm vatandaşları fabrikamıza sahip çıkmak için oraya beklediklerini belirtti .


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler