son dakika haberleri

Çin'den ABD'ye diyalog çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesini Rusya ile imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekeceğini açıklamasının ardından Çin’den diyalog ve istişare çağrısı geldi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Çin'den ABD'ye diyalog çağrısı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.10.2018  16:01:00 eklendi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz cumartesi günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ülkesinin 1987 yılında Sovyetler Birliği ile imzaladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekileceğini belirtmiş. gerekçe olarak ise Moskova'nın anlaşmayı ihlal ettiğini göstermişti.“Çin'in olayla bir ilgisi yok”
Çin Dışişleri Bakanlığından bugün konuyla ilgili yapılan açıklamada, tarafların ihtilafları diyalog ve istişare yoluyla çözmesi gerektiği vurgulandı. Bakanlık sözcüsü Hua Chunying yaptığı açıklamada, “ABD'nin anlaşmadan çekilmesini Çin ile ilişkilendirmek tamamen yanlış” ifadesini kullandı. INF'nin Soğuk Savaş döneminde ABD ile Sovyetler Birliği arasında imzalanan önemli bir silah kontrolü ve silahsızlanma anlaşması olduğuna işaret eden Çinli sözcü, bunun küresel denge ve istikrarın korunmasında önemli bir rol oynadığını ve bugün de büyük önem taşıdığını belirtti.Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmenin, birçok alanda menfi etkiler doğuracağının altını çizen sözcü, “Çin, ilgili ülkelerin bu alanda zorlukla elde edilmiş başarıların kıymetini bilmelerini, meseleyi diyalog ve istişare ile dikkatlice ve uygun biçimde ele almalarını, çekilme kararını bir kez daha düşünmelerini umuyor” diye konuştu. 


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler