son dakika haberleri

Çin'den Filistin'e 15 milyon dolar yardım sözü

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Filistin'e 15 milyon dolar yardım yapma sözü verdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Çin'den Filistin'e 15 milyon dolar yardım sözü
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 11.07.2018  14:07:00 eklendi.

 Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Beijing'deki Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu'nda (CASCF) Filistin'e 15 milyon dolar yardım yapma sözü verdi.


Filistin Dışişleri Bakanı Riyad al-Maliki ise Filistin-Çin ilişkilerinin büyüdüğüne değinerek “Bu Filistin'in barış sürecini desteklemedeki duruşunu teyit etmek için bir şans” dedi. Dışişleri bakanı aynı zamanda Çin'in gelecekte Filistin devletinin kurulmasında vereceği desteğe yönelik arzusunu dile getirdi. Xi'nin ise politika, ekonomik, gelişim ve eğitim alanındaki katkılarını övdü.


Şi Cinping, Arap devletlerinin temsilcileriyle Çin hükümetinin Orta Doğu'da gelişimi desteklemek için mali destek adımları attığını belirtti.


FİLİSTİN, AFRİKA VE AVRUPA ARASINDA ÖNEMLİ ROL OYNUYOR


Forum öncesinde Filistin Dışişleri Bakanı Maliki CASCF'nin önemine değinerek bunun “hayli önemli” olduğunu Çin ve Arap dünyası arasında işbirliği ve koordinasyonu etkin bir şekilde ilerlettiğini dile getirdi. Maliki ayrıca Filistin'in Çin'in “Kemer ve Yol Girişimi” projesinde Afrika ve Avrupa'yı birbirine bağlayan bir pota olmaya başladığından bu alanda önemli bir rol oynayacağını da ifade etti.


Xinhua Ajansı'na konuşan Maliki, Arap milletleri ve Çin arasında CASCF'nin ticari değişimlerde yükselişi etkilediğini, 2004'te açılış forumundaki 37 milyar dolardan 2017'de 191 milyar dolara çıktığını belirtti.


ÇİN-ARAP TİCARETİNİ 600 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK İSTİYORLAR


Maliki, “Düzenli olarak CASCF'nin organize edilmesi Çin-Arap ilişkilerinin ileriye dönük ticari ve ticari olmayan yönlerden gelişmesine yol açıyor” diye ekledi. “Çin'in Kemer ve Yol Girişimi projesi kapsamında her iki tarafın da ticari seviyeyi 600 milyar dolara yükseltme isteğini takip ettik” diye konuştu.


Çin halihazırda Arap ülkelerinin ikinci büyük ticari ortağı ve 22 civarında Arap Ligi üyesi ülke Çin'le diplomatik ilişkiler kurmuş durumda.

 

TİMETÜRK ÇEVİRİ


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler