son dakika haberleri

HDP Van Milletvekilleri İran Büyükelçiliğini Ziyaret Etti

HDP Van Milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan ve Lezgin Botan, İran Büyükelçiliği’ne bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
HDP Van Milletvekilleri İran Büyükelçiliğini Ziyaret Etti
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 13.11.2017  16:51:00 eklendi.

HDP Van Milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan ve Lezgin Botan, İran Büyükelçiliği’ni ziyaret ettiler. Görüşmede Büyükelçi Mohammad Ebrahim Taherian Fard ve Büyükelçi Yardımcısı Dr. Alireza Delkhosh ile birlikte iki müsteşar da hazır bulundular.


Görüşmede ilk sözü alan HDP Van milletvekili Lezgin Botan, İran’da ve Irak’ta yaşanan deprem sonucunda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara da acil şifa dileyerek Kürt ve İran halkının yanında olduklarını ifade etti.


Botan sözlerine şöyle devam etti: Van, İran’a sınırı olan merkezi bir şehir. Urmiye ve Van birbirine çok yakın. Bu yakınlık sadece fiziksel anlamda değil, kültürel anlamda da var. Bugün başta Newroz bayramında olmak üzere birçok İranlı Van’ı ziyaret ediyor. Bu yıl sadece ilk 10 ayda Van’ı ziyaret eden turist sayısı rekor kırarak 388 bin oldu. Dolayısıyla İran ve Van sınır kapılarının aktif çalıştırılması ve altyapı düzenlemelerinin bitirilmesi daha iyi olacaktır. Bu amaçla Van halkı ve iş dünyası, Van’da bir İran konsolosluğunun açılmasını sık sık talep etmektedir. Biz de Van halkının temsilcileri olarak bunu elzem görüyoruz. Van ve İran arasında ilişkilerin daha da yoğunlaşması amacıyla biz de üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız.”


HDP Van milletvekili Bedia Özgökçe Ertan da depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileyerek her türlü yardıma hazır bulunduklarını ifade ederek başladığı konuşmasında karşılıklı ticari ve insani ilişkilerin geliştirilmesi konusunda her türlü çabayı göstereceklerini belirterek şunları söyledi: “Van ve İran arasındaki yakınlık her alanda kendini gösteriyor. Bunu geliştirmek için biz siyasilere düşen görevler var. Özellikle Van’da İran konsolosluğunun açılması, Van’ı ziyaret eden İranlı yurttaşların işlerini daha da kolaylaştıracağı gibi geliş gidişleri hızlandıracaktır. Bunun yanında Van ve İran arasında trenle yolcu taşımacılığı alanında da gelişmeler önemli olacaktır. Bu amaçla sınır kapıları, trenle yolcu taşımacılığı, konsolosluk açılması gibi konularda biz de gerekli çabayı göstereceğiz.”


İran Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, HDP Van milletvekillerinin ziyaretinden duydukları memnuniyeti ifade edip Türkiye ile İran arasında gelişen ilişkilere vurgu yaparak İranlı vatandaşları ağırladıkları için Van’a teşekkür etti. Fard, bu konularda diyalogun önemine vurgu yaparak zamanla değişen şartların yeni konsolosluklar açılmasını gerektirdiğini belirtti.


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler