son dakika haberleri

Van'daki müteahhitler dertli!

Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Dernek üyeleri kentte yaşanan imar ve ruhsat sorunlarına dikkat çekmek için bir toplantı gerçekleştirdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'daki müteahhitler dertli!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 09.03.2018  23:01:00 eklendi.

Uzun zamandır Van’da inşaat işinde çalışan yapsatçılar ve kooperatifçiler dernek üyeleriyle bir araya gelerek, yaşadıkları sıkıntıları konuştu. Bir otelde gerçekleştirilen toplantıya dernek üyeleri katıldı. 

 

Toplantıda bir konuşma yapan Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Dernek Başkanı Murat Akbaş görevini artık yeni başkana bıraktığını ifade ederek, “Bugün burada, İmar ve İnşaat sektöründe yaşanan kriz ile ilgili sorunlarımızı dile getirmek için toplandık. Bu zamana kadar memleketimizde belediyelerden kaynaklı imar sıkıntılarını yaşadık. Mevcut sıkıntıları halende yaşıyoruz. Bu soruna biran önce bir çözüm bulmalıyız. Birliktelik ve güç birliğine ihtiyacımız var. Bu memleketin ekonomisi bizimle ayakta duruyor. Bizleri yöneten kişilerinde sorunlarımızı çözmesi şart.” Dedi. 


Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneğinin 2012 yılında kurulduğunu ifade eden Akbaş, “Fakat derneğimiz bu zamana kadar böylesi bir birliktelik sağlayamadı. Şuan o birlikteliği sağladık diyebiliriz. Bunda emeği olan arkadaşlarımızı kutluyorum. Yeni dönemde işlerimin yoğunluğundan dolayı görevden ayrılıyorum. Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneği başkanlığını başaracak bir arkadaşımız var. Bizde bu görevi kendisine devretmeye karar verdik.” Diye konuştu. 


Daha sonra bir konuşma yapan yeni başkan Sıracettin Işıldar, Van’ın gelişmişlik konusunda günümüz itibari ile daha gelişmesi gerekirken ne yazık ki bu konuda birçok problem ve sıkıntı yaşanmaktadır. En Büyük problemlerimizden biri de kent olamamak. Kent ne yazık ki büyükşehir imar planına uygun değil. Van ile birlikte Büyükşehir statüsüne gelen bazı illerin modern kent görünüme geldiği ortada. Fakat Van’ın halen yapı olarak kent olamaması oldukça üzücü. Hem iş adamı kimliğimiz ile hem de Vanlı olarak biz ve belediyelere bu konuda büyük görevler düşüyor.” Diye belirtti. 


Işıldar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi Türkiye’de 2017 yılı içinde Manisa’da 3985 adet ruhsat onayı verilmiş, Denizli 3984 adet ruhsat onayı vermiş, Kahramanmaraş 1902 adet ruhsat onayı verilmiş, Aydın 3269 adet ruhsat onayı vermiştir.” Şeklinde konuştu. Bu illerin birçoğu Nüfus olarak ve İlimiz ile birlikte Büyükşehir olma statüsüne geçmiş fakat en geride kalan il Van ilidir. Van’da 2017 yılında Belediyelerde verilen toplan ruhsat adedi 453’tür. Büyükşehir Belediyesinin Parsel tadilatlarının durdurmasından dolayı bu yıl daha az ruhsat verileceği tahmin etmekteyiz. Mevcut İpekyolu Belediyesinin onayladığı parsel tadilatlarını bile Büyükşehir Belediyesi red etmiştir. Hal bu ki bu dosyalar kanuna göre red edilemez. Şuan hiçbir şekilde büyükşehir belediyesi tadilatlara izin vermeyeceğini dile getiriyor. Zaten geçen yıl diğer illere göre çok çok az olan ruhsat sayısının bu sene daha da az olacağını ön görmekteyiz. Bu kentin ekonomisine büyük bir zarar verecektir. İnşaat sektörü, Van’da her yıl üretim yapabilecek bir fabrikadan daha çok ekonomik olarak kentte katkı sağlamaktadır. Bu rakam gerçekten çok düşük ve Van’ın kentleşmede ilerlememesine neden olmaktadır. Bu verilen TÜİK verileridir.” 


Işıldar inşaat sektöründe yaşanan sıkıntıların biran önce giderilmesi gerektiğini ifade ederek, kentleşme adına daha hızlı bir yolda ilerlemek gerektiğine vurgu yaptı. Işıldar, “İnşaat sektörünün Van’ın ekonomisine ciddi manada katkısı var. Bu ekonomik katkının şuan kent ekonomisine ve esnafına yansımaması ciddi derece de sıkıntı yaratmakta. Belediyelerin görevi ruhsat onaylamanın yanında yeni imar alanlarını da açması gerekmektedir. Maalesef bu konuda belediyelerde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bizler Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneği üyeleri olarak Van’ın ekonomisine ciddi katkı sağlayan, kentleşme adına daha hızlı ilerlemek adına belediyelerin imar uygulaması ve ruhsat onaylarının önündeki engelleri biran önce kaldırması gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için burada toplanmış bulunmaktayız. Yetkililere sorunlarımızın çözümü için buradan sesleniyoruz.” şeklinde konuştu.


Toplantı daha sonra soru cevap eşliğinde devam etti.

 

 


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler