son dakika haberleri

Erciş'te Kazanan Taraf HDP Oldu

Van’da 31 Martta yapılan seçimlerde Erciş ve 8 ilçeyi HDP kazandı. Erciş ilçesine yapılan itirazlar 9. gününde sonuç verdi. ve 2 bin 485 oy farkla HDP kazandı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Erciş'te Kazanan Taraf HDP Oldu
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 10.04.2019  11:32:00 eklendi.

Erciş’te Ak Parti’nin seçim sonucuna itiraz etmesi üzerine oyların yeniden sayılmasına karar verilmişti. Oyların yeniden sayıldığı İlçede oy sayım işlemleri 9.'ncu gününde sona erdi.


Van'ın Erciş ilçesinde 31 martta yapılan yerel seçimler sonucunda Halkların Demokratik Partisi (HDP), en yakın rakibi olan Ak Parti’yi 2 bin 536 oy ile geçerek seçimi kazandı.  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kesin olmayan resmi sonuçlara göre seçimin kazananı olarak HDP’nin açıklanmasının ardından Ak Parti ilçe Seçim Kurulu'na itiraz ederek oyların yeniden sayılmasını istedi. Ak Parti’nin itirazını kabul eden İlçe Seçim Kurulu, oyların yeniden sayılmasına karar verdi. 
İTİRAZLAR SONRA 342 SANDIK YENİDEN SAYILDI 

Erciş’te Ak Parti’nin itirazı üzerine devam eden oy sayma işleminde 342 sandık yeniden sayıldı.

HDP : 35 BİN 660

Ak Parti : 33 BİN 175

 

Yeniden sayımı sonucunda 35 bin 660 oy ile kazanan yine HDP oldu. Sandıklardan çıkan bu sonuca ilişkin parti binasında açıklama yapan Belediye Eşbaşkanı Mahmut Pala, verdikleri destek ve harcadıkları emek için tüm Erciş halkına teşekkür etti. Sandıklardan halkın iradesi çıktığını söyleye Eşbaşkan Yıldız Çetin de, “9 gündür halkın iradesini gasp ederek, tekrar sayım istediler. Biz de dedik ki, buyurun sayın. Sayım bitti. Ne yaparlarsa yapsınlar, Erciş halkının iradesine dokunamazlar. Halkımızla kazandık. Önümüzdeki bir iki gün içrisinde mazbatamızı alıp, halkımıza hizmet edeceğiz” dedi.


VanEkspres - 

 

En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler