son dakika haberleri

Yeni kabineye coğrafi rötuş

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Ankara kulislerinde AK Parti yönetimi, TBMM grubu ve bakanların uyumlu çalışamadığının konuşulduğunu söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Yeni kabineye coğrafi rötuş
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 05.07.2019  11:13:00 eklendi.

Zeyrek, AK Parti'li vekillerin 'profesyonel bakanlar' ile iletişim kuramadığı için serzenişte bulunduklarını aktardı. Zeyrek, mevcut kabinede bölgesel dengenin gözetilmediğini ve seçmenin bu konuda partiye tepkili olduğunu ifade etti. Zeyrek, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın kabine revizyonunda bölgesel dengeyi gözeteceğini iddia etti. Zeyrek'in yazısının ilgili bölümü şöyle: "TBMM kulisindeki bir sohbette duydum. Kontrol edince doğru olduğunu anladım: Mevcut kabinede beş Karadenizli bakan yer alıyor. Üç bakan Manisalı.Sivas'ın doğusundan tek bakan yok.  Biliyorsunuz, geçmişte hükümetler oluşturulurken bölge dengesi gözetilirdi. Bazı illerden bakanlar olması, sadece o illerin değil, ilin bulunduğu bölgenin sempatisini toplardı.


Partililer, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kabine değişikliğine gitmesi halinde, bölge dengesini de gözetmesini bekliyorlar. Şahsen, çok yakından izlediğim Kars siyasetinden örnek verebilirim. Ulaştırma Bakanlığı'na Ahmet Arslan'ın getirilmesi, sadece Kars için değil bölgenin de kaderini etkilemişti. Başarılı olduğu halde Arslan'ın kabinede yer almaması ise bölgede büyük hayal kırıklığı yaratmıştı. Kars sokaklarında dolaşırken beni TV yayınlarından tanıdığını söyleyen bir vatandaş, “Hadi Ahmet Arslan'ı yapmadın. Bari Tarım Bakanlığı'na Yunus Kılıç'ı getir. Adam tarım profesörü, ziraatçı. Daha iyisini mi bulacaksınız” demişti. Yıllar sonra Kars Belediyesi'ni HDP'nin kazanması, o vatandaşın bu düşüncede yalnız olmadığını gösteriyor."


Yazının devamı için tıklayın


T24


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler