son dakika haberleri

Van’da artık yapılmayacak!

Van’ın eski imajına kavuşması ve güzellikleriyle ön plana çıkması adına yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Valiliğin aldığı karar ile Van’da olmayan bir olay için şehit töreni düzenlenmeyecek.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van’da artık yapılmayacak!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 10.09.2019  13:38:00 eklendi.

 Büyük medeniyetlere başkentlik yapmış, tarihi, doğası, güzellikleri, geçiş güzergahı ve en önemlisi Orta Doğu’ya Avrupa’ya bağlayan Van, olumsuz olaylarla büyük ölçüde zarar gördü. Van’ın eski imajına kavuşması ve güzellikleriyle ön plana çıkması adına yeni adımlar atılmaya devam ediyor. Bu kapsamda Valiliğin aldığı karar ile Van’da olmayan bir olay için şehit töreni düzenlenmeyecek.

 

Önemli turizm kentlerinden bir tanesi olan Van, Türkiye’nin Orta Doğu’ya açılan kapısı konumunda. Sınır kenti olması nedeniyle avantajları bulunan Van’ın bir o kadar dezavantajı da bulunuyor. Özellikle sınır ötesi operasyonlarında da geçiş noktası konumunda bulunan kent, yaşanan operasyonlardan da zarar gördüğü zamanlar oluyor. Yıllardır yaşanan çözümsüzlük ortamı birçok konuda Van’ın geri kalmasına neden olurken, 2013 yılında başlatılan çözüm süreci bölgeye büyük katı sundu. Sonrasında yeniden alevlenen çatışma ve operasyonlar sonucu Van yine geri gitmeye başladı. İranlıların yoğunluklu ziyaret ettiği Van’da zaman zaman yaşanan olaylar, Van’a bakış açısını da ulusal alanda değiştiriyor. Yaşanan bu durumları dile getiren Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van basınına çağrıda bulundu ve önemli bir yasağın başladığını da aktardı. Bilmez, “Bu süreçte Hakkari’de, Şırnak’ta şehit edilen bir şehidimizin töreni o ilde yapıldıktan sonra memleketine uğurlanınca burada da ayrıca bir tören yapılıyordu. Karar aldık burada törenin yapılmamasına karar verdik.” Dedi.

 

 

 

BİLMEZ: HEREKSE GÖREV DÜŞÜYOR

 

Kentteki basın mensuplarıyla bir araya gelen Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez burada kent algısıyla ilgili önemli noktalara değindi. Van’ın özellikle kötü olaylarla gündeme gelmemesi gerektiğine işaret eden Bilmez, “Geçmişte bu bölgede yaşananlar kentimizin algısını olumuz şekilde etkilemiştir. Olumsuz haberin etkisi daha fazladır. Ancak şunu da rica ediyorum. Yapacağız haberlerle kentimizin zarar görmesinden imtina edelim. Bir mahallede yaşanmış ufak bir olayı büyük bir terör olayı olarak yansıtmak bu kentte zarar verir. Bizim kentimizin güveliği ve huzuru Türkiye ortalamasına yakın bir oranı var. Bu kent geçmişte yaşananları artık yaşamak istemediğini hissedebiliyoruz. Bu olumsuz algının düzeltilmesi için inanıyorum ki hepimize çok görevler düşüyor.”

 

 

VAN’DA İKİNCİ KEZ TÖREN YAPILMAYACAK

 

Diğer illerde yaşanan olaylarda şehit düşen askerler için Van’da ikinci kez tören düzenlenmesinin Van için zarar olduğunu belirten Bilmez şunları söyledi: “Bu süreçte Hakkari’de, Şırnak’ta şehit edilen bir şehidimizin töreni o ilde yapıldıktan sonra memleketine uğurlanınca burada da ayrıca bir tören yapılıyordu. Karar aldık burada törenin yapılmamasına karar verdik. Eğer ki bir ilde tören yapılmışsa, bir daha Van’da tören yapılmamasını ve basınla da paylaşılmaması kararına vardık. Çünkü sanki oradaki olay ayrı, Van’daki olay ayrıymış gibi algılanıyor. Her ay Van’da şehit cenazesi kalkıyor gibi bir algı oluşuyor. Bu da kent algısı açısından zarardır. Van’da bir şehidimiz olduysa Van’da tören yapılacak. Ancak Hakkari’de bir şehidimiz olduysa Van’da bir daha tören yapılmasına gerek yok. Yine uçağa naklini yaparız ancak sınırlı tutar ve basını almayız. Bu konuda da hoşgörü bekliyoruz. Zaten diğer ilde yapılan töreni basın mensupları takip ediyor. Bir daha burada bunu yapmaya gerek yok. Böyle bir şey de kente zarar verdiği için bunu kaldırdık.”

 

 

YENİ DOĞU GAZETESİ: ÖZKAN ALTUNKAYNAK ÖZEL HABER


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler