son dakika haberleri

Turizm işletmelerini sinekler istila etti

Van’ın Gevaş İlçesi’nde kıyı kesimini sivrisinekler istila etti. Özellikle Van Gölü sahilinde faaliyet yürüten turizm işletmeleri sivrisinek istilası nedeniyle kapanma noktasına geldi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Turizm işletmelerini sinekler istila etti
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 27.06.2020  14:49:00 eklendi.

Van’ın Gevaş ilçesi’nde kıyı kesimini sivrisinekler istila etti. Sivrisinek istilası nedeniyle tesislere kimsenin uğramadığını belirten işletmeciler, yetkililerin acilen ilaçlama çalışmalarını başlatılmasını istedi.

 

“BÖYLE GİDERSE TESİSİ KAPATACAĞIZ”

Grand Deniz Turizm İşletmecisi Hikmet Deniz yaşanan sorunla baş edemediklerini belirterek, “ İlkbahar’dan beri Gevaş belediyesine, büyükşehir belediyesine sineklerin yaşattığı problemlerle ilgili başvuru yaptık. Ama yetkililer buradaki tesisleri gelip ilaçlamadı. Kendi önlemlerimizi alıyoruz, ilaçlama yapıyoruz ama bu yetmiyor. Öyle bir konumdayız ki sivrisinekten dolayı hiç kimse bu tesise giremiyor. Sayın valimize, yetkililere sesleniyoruz, bir çözüm bulsunlar. Yoksa bu tesisi sivrisinekler yüzünden kapatmak zorunda kalacağız.”dedi.

 

“NE YAPACAĞIMIZI BİLEMİYORUZ”

Corona virüs nedeniyle birçok işletmenin büyük ekonomik sorunları yaşadığını ifade eden Deniz, “Corona virüs’ten dolayı zaten işlerimiz durma noktasında, dışarıdan, yurt dışından İran’dan hiç kimse maalesef gelemiyor. Bu durgun dönemde çevre illerden, Van’dan gelenler oluyordu ama bu sivrisinek sıkıntısından dolayı artık onlarda gelmiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.” Diye konuştu.

 

İŞLETMECİ HİKMET DENİZ: BİRÇOK SEKTÖR BU DURUMDAN MÜZDARİP

Sinek istilasından sadece turizm tesislerinin değil birçok sektörün etkilendiğini söyleyen işletmeci Deniz, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Ben 25 yıldır işletmeciyim ilk defa bu kadar zor bir dönem geçiriyoruz. Daha önceden dönem valilerimiz buraya çok ilgi gösteriyordu. Haftada iki üç kez ilaçlama yapılıyordu. Bu sene ise insanlar buraya giremiyor. Aslında bu sorunu Gevaş Belediyesi çözmesi gerekiyor ama belediyenin imkanları sınırlı olduğu için büyükşehir belediyesi devreye giriyordu. Bu sene büyükşehir belediyemizde burayla ilgilenmedi. Bütün çevredeki tesis sahipleri, otelciler, camping yapanlar, piknikçiler ve petrol istasyonları bu durumdan muzdarip.    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GAZETEVAN.COM


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler