son dakika haberleri

Mesud Barzani: Erteleme için çok geç....

Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, referandumun ertelenmesi için çok geç olduğunu belirtti.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Mesud Barzani: Erteleme için çok geç....
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.09.2017  00:44:00 eklendi.

Erbil’deki Franso Hariri Stadyumu’nda Başkan Mesud Barzani’nin de katıldığı referanduma destek etkinliğine on binlerce kişi katıldı.

 

Rudaw'ın haberine göre: Barzani, burada yaptığı konuşmada, geçen zaman içinde Bağdat'la tüm tarafların iradesiyle, birlikte yaşamaya çalıştıklarını belirterek, “Ne yasa bıraktılar ne de ortaklık, 4500 köyümüzü yerle yeksan ettiler. 12 bin Feyli Kürt'ünü ve 8 bin Barzani'yi katlettiler” dedi.

 

“Bağımsızlık için tüm fedakarlıklar kolaydır. Bugün burada da hepimiz tek sesle bağımsızlığa ‘Evet’ demek için toplandık” diyen Başkan Barzani, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“2003 yılından sonra yeni bir Irak’ın kurulması için Kürdistan halkı öncü rol aldı. Sandık ki; Bağdat, Kürdistan halkına karşı yapılanların tazminatını karşılayacak. Ancak ne yazık ki, zamanla Bağdat’ta aynı eski aklın hakim olduğu ortaya çıktı.”

 

Bağdat’ın 140’ncı maddeyi uygulamadığını dile getiren Başkan Barzani, “Peşmergeye silah ve bütçe vermesi gerekiyordu. Ancak vermedi. Aksine bütçeyi kesti ve başka bir Enfal gerçekleştirmiş oldu” diye konuştu.

 

Dünyanın, referandum isteğini ‘baskı kartı’ olarak değerlendirip ciddiye almadığına dikkat çeken Başkan Barzani, şunları söyledi:

 

“Referandumdan söz edildiği zaman, kaldı ki daha önce de çok söz edildi. Tüm taraflara ciddi bir şekilde anlatıldı. Çünkü yorulduk. Ve devam edemiyorduk. Ancak bunu ‘baskı kartı’ olarak adlandırarak, iç sorunların geçiştirmek için kullandığımızı iddia ettiler. Kendi içimizde referanduma yönelik birlik olamayacağımızı düşündüler. Önemsemediler. Onlar bize saldırarak, niye böyle yaptığımızı sorarak, referanduma engel olmak istiyorlar.

 

Bağdat, uluslararası toplumun bize uyguladığı baskıyla cesaretlendiği için saldırıyor. Ancak biz de şimdi zamanın geç olduğunu söylüyoruz. Gece - gündüz baskı yapılmaya devam ediliyor. Ancak kendimi halkım karşısında utandıracak biri değilim. Referandum kararı, tarihi ve cesurca bir karardır. Referandum şimdi hepimizin kararıdır”

 

Referandumun ertelenmesi için baskıya maruz kaldıklarını belirten Başkan Barzani, şunları kaydetti:

 

“Referandumun ertelenmesi için bize baskı yapılıyor. Bize referandumu erteleyip ‘Bağdat’la diyalog kurun’ deniliyor. Biz, Bağdat’la iyi niyetle diyaloğa hazırız, ancak 25 Eylül’den sonra.

 

Referandum, sınırları belirlemek için değil, amacımıza ulaşmak içindir. Biz, taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.”

 

Koalisyon güçlerine teşekkür eden Başkan Barzani, “IŞİD’le savaşta bize destek veren koalisyona teşekkür ederiz ama biz de kanımızı döktük. Yeni Irak devleti kurulduğunda ortak olmak istedik. Olmadı... Çoğu kadın ve çocuk olmak üzere,  binlerce şehit verdik” ifadelerini kullandı.

 

Mesud Barzani, 2006’da bir araya geldiği dönemin ABD Başkanı Bush’a “Bağdat’ın bize yaptığını, Washington Teksas’a yapsaydı bir daha Washington’a ayak basmazdınız” dediğini aktardı.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler