son dakika haberleri

Afrin’e tepeden kuşatma

İdlib operasyonu kapsamında Şehy Bereket Dağı’nda bulunan TSK, keşif çalışmalarının ardından belirlenen 14 gözlem noktasının güvenliğini de bu tepeden sağlayacak.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Afrin’e tepeden kuşatma
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 17.10.2017  13:13:00 eklendi.

 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İdlib operasyonu sürerken bölge hakimiyetini sağlamak için stratejik öneme sahip Şeyh Bereket Dağını kuşatan TSK, buraya İleri Destek Birlik Komutanlığını (İDBK) kurarak bölge hakimiyetini sağlayacak.

 

Keşif çalışmaları kapsamında belirlenen 14 gözlem noktasının da görülebildiği Şeyh Bereket Dağı konumu itibariyle İdlib-Afrin-Halep kırsalının hakimiyetini TSK'nın kontrolüne geçirecek. 10 gün içinde tamamlanması planlanan komutanlık ile birlikte PKK'nın Suriye kolu YPG7PYD'nin kontrolündeki Afrin'in Halep'e açılan yolları da kontrol altına alınmış olanacak.


AFRİN'İN GÜNEYİ TSK'NIN KONTROLÜNDE


Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Oğulpınar Sınır Karakolu'ndan itibaren 20 kilometre içeriye giren TSK, keşif çalışmalarıyla belirlenen noktalara birer birer konuşlandı. İdlib'in kuzey kırsalına konuşlanan birlikler Afrin'deki PKK'nın kaçış güzergahınlarını da bir bir kapattı.PKK'nın kontrolünde bulunan Afrin'e bağlı Qilah, Ishak, Basufan, ve Jalamah bölgeleriyle sınır teması sağlandı. Bu bölgeler ile Mehmetçik'in arasında ise sadece 2-3 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. PKK'lıların bu bölgeden İdlib'e olan girişleri de kontrol altına alındı. Olası terör saldırılarına karşı ise hava ve kara unsurları sınır boyundaki bekleyişlerini sürdürüyor.

 


BEREKET DAĞINA KONUŞLANILDI


Yürütülen operasyon kapsamında bölgenin en stratejik önemine sahip olan Şeyh Bereket Dağı'na Mehmetçik konuşlandı. Yürütülen çalışmalar ile birlikte dağ çevresine mevzi kazma ve konteyner yerleştirme işlemleri devam ediyor. Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Mehmetçik'in dağ çevresinde konuşlanması, İdlib-Afrin-Halep kırsalında yer alan terör unsurlarının rahatlıkla belirlenebilmesi açısından önem taşıyor. Dağ çevresinin kontrol altına alınmasıyla birlikte terör yolları da TSK'nın kontrolüne geçecek.


SİHA'LAR HAVA KALKANI OLDU


Oğulpınar Sınır Karakolu'ndan başlayan intikal ile birlikte Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) da Mehmetçik'e hava kalkanı oldu. Üç adet SİHA tarafından havadan koruma altına alınan Mehmetçik'e karadan da Fırtına Obüsleri, Alçak irtifa Hava Savunma Sistemi ATILGAN'lar destek veriyor. 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler