son dakika haberleri

Kuzey Irak'ta 7,3 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağırlaşıyor

Dün akşam saat 21.18’de Halepçe’nin 32 kilometre güneybatısında meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki deprem, 200’den fazla kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin de yaralanmasına yol açtı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Kuzey Irak'ta 7,3 büyüklüğündeki depremin bilançosu ağırlaşıyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 13.11.2017  09:58:00 eklendi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısında 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

 

Rûdaw’a konuşan Kürdistan Bölgesi Deprem ve Meteoroloji Müdürü Fazıl İbrahim, en şiddetli sarsıntının 7,3 olarak kaydedildiğini ve daha şiddetli bir deprem beklenmediğini söyledi.

 

Deprem Kuzey Irak ve birçok çevre ülkelerde hissedilirken, Süleymaniye’nin Derbendihan ilçesinde ölümler yaşandı. Derbendihan’da 4, Germiyan’da 2, Süleymaniye'de ise 1 kişi yaşamını yitirdi.

 

Rûdaw’a konuşan Süleymaniye İl Sağlık Müdürü Mirhan Muhammed, Derbendihan’da 50 kişinin yaralandığını kaydetti.

 

Irak su Kaynakları Bakanı Hasan Cenabi, Derbendihan Barajı yakınlarındaki köy ve kasabalarda yaşayan halkı, barajın yıkılması tehlikesine karşı uyardı.

 

 

 

İran sınırına yakın yerde ölü sayısı yüksek

 Sınırın diğer tarafında (İran) ölü sayısı 200’ü geçti. Bin 500’e yakın da yaralı var.

 

Tesnim Haber Ajansı'na açıklama yapan İran Meclisi Milletvekili Ferhad Tecri, gece saatlerinde meydana gelen depremin ardıdan Kasrı Şirin, Serpulzihab ve Selas Bawecani'de 155 kişinin öldüğünü, bin 500'ün üzerinde kişinin yaralandığını söyledi.

 

İran devlet televizyonuna konuşan Kırmaşan Eyaleti Vali Yardımcısı Mücteba Niykkerdar da göçük altında çok sayıda insan bulunduğunu dile getirdi.

 

Son bilgilere göre Kırmaşan’da 141 kişi hayatını kaybetti, 600 kişi de yaralandı. Ezgel’de 4, Gaware’de 3, Kırınd’da 13, Serpeli Zehaw’da 97, Sawlas’da 9, İslamabad’da 13, Kasrı Şirin’de ise 2 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

Artçı depremler

21.18'deki 7.3'lük depremin ardından saat 00.33'te 4.8'lik bir deprem meydana geldi. 00.33'te Güney ve Doğru Kürdistan sınırda meydana gelen depremin ardından Güney’de saat 01:31'de, 4.6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.


Kürdistan Bölgesi Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Abdulsetar Mecid yaptığı açıklamada, acil yardım ekiplerinin çalışmalara başladığını belirtti.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler