son dakika haberleri

İran nükleer anlaşma için diplomatik turda

Icana.ir sitesindeki haberde, Avrupalılar İran'ın menfaatlerini temin ve Amerika'nın çekilmesinin verdiği zararın tazmin edilmesi için gereken teminatların verilmesi yönünde 45 ila 60 günleri var denildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İran nükleer anlaşma için diplomatik turda
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 15.05.2018  00:36:00 eklendi.

 Web sitesindeki açıklamalar ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Araghchi'ye dayandırıldı. İran Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu sözcüsü Seyyid Hüseyin Naghavi'ye göre Araghchi, İran bu türden garantiler almazsa Avrupalı liderler “gereken kararları almak” zorunda kalacaklar.


CEVAT ZARİF'İN DİPLOMATİK TURU


Bu açıklamalar ise İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif'in nükleer anlaşmayı korumak adına çıktığı diplomatik tur sırasında yapıldı.


Turunun ilk durağı olarak Pazar günü Çin'i bugün ise Rusya'yı ziyaret etti. Zarif ilerleyen günlerde Brüksel'i de ziyaret edecek.


İran 2015 yılında Amerika, İngiltere, Çin, Fransa ve Almanya ile nükleer anlaşma imzaladı.


"İRAN HALKININ MENFAATLERİ KORUNMALIDIR"


Beijing'de konuşan Zarif, anlaşmayı çöküşten kurtaracak “açık bir gelecek tasarımı”nı pekiştirmekten umutlu olduğunu dile getirdi. Zarif, “İran nükleer anlaşması devam edecekse İran halkının menfaatleri güvence altına alınmalıdır” diye ekledi.


RIA haber ajansının haberine göre İranlı Bakan, Moskova'da biraraya geldiği Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD'nin çekildiği nükleer anlaşmaya destek çıkan ülkelerden “Tahran'ın çıkarlarının korunmasını” talep etti. Lavrov da Rusya ve Avrupa'nın görevinin “anlaşma şartlarındaki yasal çıkarların ortak savunulması” olduğunu söyledi.

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler