son dakika haberleri

ABD Rusya ile nükleer silahsızlanma anlaşmasını sona erdiriyor

Eski Rus lider Mihail Gorbaçov, Trump’ın kararına karşı çıkarak Amerika’nın Rusya ile yapılan nükleer silahlar anlaşmasından çekilmekle hata yapıyor olduğunu söyledi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
ABD Rusya ile nükleer silahsızlanma anlaşmasını sona erdiriyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.10.2018  11:55:00 eklendi.

 Gorbaçov, Rusya ile 1987 yılında yapılan INF'yi (Orta Menzilli Nükleer Güç Anlaşması) imzalayan taraflardan biriydi. O dönem Amerikan tarafında ise Başkan Ronald Reagan yer alıyordu.


Interfax Ajansı'na konuşan Gorbaçov, “Şartsız ve koşulsuz silahsızlanma anlaşmasını yırtıp atmalı mıyız… Washington'dakiler gerçekten bunun nereye varabileceğini anlamıyor mu?” diye konuştu.


Donald Trump ise 2018 ara seçimleri öncesinde Nevada'da yaptığı bir konuşmanın ardından anlaşmaya dair kararını açıklamıştı. Trump, "Rusya ne yazık ki anlaşmaya saygı göstermediğinden anlaşmayı sonlandıracağız ve anlaşmadan çekileceğiz” dedi.


TRUMP: RUSYA, ORTA MENZİLLİ NÜKLEER FÜZE SİLAHSIZLANMA ANLAŞMASINI İHLAL ETTİ

Ancak Trump Moskova'nın anlaşmadan çekilme kararına neden olarak ne yaptığına dair delil sunmadı. Anlaşma ise her iki ülkenin de 500-5500 km arasında karadan atılan güdümlü nükleer füze bulundurma ve denemesini yasaklıyor.


 Amerikalı yetkililer Rusya'nın anlaşmayı ihlal ederek karadan atılan bir sistem geliştirdiklerini söylüyor ancak Rusya bunu yalanlıyor. ABD ise Rusya'yı gizli nükleer füze sistemi konusunda uyarıyor.


 Trump konu hakkında, “Biz onların nükleer anlaşmayı ihlal etmesine ve çıkıp giderek silah yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi. ABD'nin taraf olduğu ikili ve çok taraflı anlaşmalara da değinen Trump, “Rusya ve Çin, hepsi gelin akıllı olalım ve hiçbirimiz bu silahları geliştirmeyelim demediği sürece biz bu silahları geliştirmek zorunda kalacağız. Fakat Rusya ve Çin silah yapıyor ve biz anlaşmaya bağlı kalıyorsak bu kabul edilemez” diye konuştu.


RUS TARAFI: “ASKERİ-TEKNİK KARŞILIĞI OLUR”

Kremlin adına konuşan bir sözcü ise Rus lider Vladimir Putin'in bu hafta Moskova'yı ziyaret emesi planlanan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile görüşmesinde ABD'nin anlaşmadan planlanan çekilmesine dair cevaplar arayacağını belirtti.


Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov ise Gorbaçov'un sözlerini hatırlatarak Trump'ın duyurusunun "çok tehlikeli" olduğunu dile getirdi. Rus RIA haber ajansının verdiği bilgiye göre bunun “askeri-teknik” anlamda karşılığı olacağı konusunda uyardı ancak ne olabileceği hakkında ayrıntı vermedi.


Kaynak: independentTimetürk Çeviri

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler