son dakika haberleri

Avustralya Müslümanlarından 'Politik Kazanç' eleştirisi

Avustralya Müslümanları Avustralya Başbakanının radikal İslam’ı eleştiren sözlerinden rahatsız oldular.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Avustralya Müslümanlarından 'Politik Kazanç' eleştirisi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.11.2018  14:54:00 eklendi.

 Melbourne'da 9 Kasım'da bir kişinin hayatını kaybettiği ve iki kişinin yaralandığı terör saldırısının ardından Avustralya Başbakanı Scott Morrison radikal dini eğitimi ve özellikle radikal İslam'ı eleştirdi. Dini liderlerin kendi takipçilerinin bu öğretilerden etkilenmemesi için önceden harekete geçmesini salık verdi.


SBS News'un haberine Avustralyalı Müslüman gruplar ise Başbakan Scott'u meydana gelen bıçaklı saldırı sonrası açıklamaları nedeniyle kınadı. Avustralya Ulusal İmamlar Konseyi ise başbakanın ifadeleriyle ilgili “haksızlıktan kaynaklı öfkelendiklerini” dile getirdi. Morrison'u “olayı siyasileştirerek politik kazanç için kullanmakla” suçladı.


BAŞBAKAN: AVUSTRALYA TOPLUMU İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT RADİKAL İSLAM


Avustralya İslami İlişkiler Forumu (FAIR) suçu işleyen kişinin İslam'la en ufak bir alakası olmadığını “zihin sağlığı bozuk bir kişi olduğunu” ifade etti. Forum tarafından Avustralya başbakanının bir kişinin eylemi nedeniyle bütün bir cemaati “günah keçisi” yapmamaya çağırdı.


FAIR sözcüsü tarafından, “Açıklamalarını geri çekmesini ve Müslümanlardan özür dilemesini talep ediyoruz” dedi.


Müslüman Dostluk Cemiyeti Sözcüsü Keysar Trad da Morrison'un konuşmasını “çok bölücü” olarak niteledi ve normal İslam ile radikal İslam arasında fark gözetmediğinden “İslam korkusunun ekmeğine yağ sürmektedir” diye konuştu. "Dinin uç yorumuna yönelik konuşmaya çalışsa da halk kanadında genel görüş bunun bütün Müslüman toplumuna aşağılama olduğudur” diye ekledi.


Morrison konuşmasının ardından bütün radikal öğretileri eleştirmiş ancak “Aşırılıkçı İslam'ın radikal ve tehlikeli öğretisi” Avustralya toplumu için en büyük tehditi oluşturmaktadır dedi.


Kaynak: Sputniknews


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler