son dakika haberleri

‘Theresa May hükümeti, S.Arabista’a silah satışını durdursun’

The Guardian gazetesi, İngiltere’deki 5 muhalefet partisinin, Theresa May hükümetinden Suudi Arabistan’a silah satışının durdurulmasını istedi. Yemen’deki yıkım ve ölümlerden Suudi ölümlerden S.Arabistan’ın sorumlu olduğu söylendi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
‘Theresa May hükümeti, S.Arabista’a silah satışını durdursun’
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 25.03.2019  16:10:00 eklendi.

 The Guardian gazetesi , İngiltere'deki beş muhalefet partisinin Yemen'deki savaşın dördüncü yıldönümünde Suudi Arabistan'a silah satışlarına son verilmesi çağrısında bulunduğunu bildirdi.

 

Beş muhalefet partisinin liderleri, İşçi Partisi, İskoç Milliyetçi Partisi, Liberal Demokratlar, Yeşil Parti ve Blaed Camry Partisi, Theresa May hükümetinin Suudi Arabistan'a silah satışını durdurmasını talep eden bir mektup yazdı.


‘SUUDİ ARABİSTAN'A BASKI 

UYGULANMAMASI UTANç VERİCİ'


Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'a yazılan mektupta, Ulusal İlerici Parti lideri Ian Blackford, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbin ve Liberal lider Vince Cable da dahil olmak üzere muhalif liderler, İngiliz hükümetinin Suudi Arabistan üzerindeki otoritesini ve baskısını kullanmamasının utanç verici olduğunu söyledi.


Mektupta, temel insan hakları yasalarına uymak için, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun uyguladığı baskı sonuc Almanya, İspanya, Danimarka ve Kanada'nın Suudi Arabistan'a silah satışını askıya aldığı hatırlatıldı.


Parti liderleri, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki davranışını pervasız ve barbar olarak nitelendirerek, tüm silah satışlarının bağımsız bir soruşturma yapılmasını beklemeksizin askıya alınması gerektiğini söylediler.


Mektup, İngiltere hükümetinin acilen harekete geçip, Yemen'deki kirli savaşın yıkıcısı Suudi Arabistan'a silah satışının durdurulmasını istedi.


Alman hükümeti, Yemen savaşında Suudi Arabistan ve BAE tarafından Alman silahlarının ve teknolojisinin kullanılmasını defalarca reddetti.


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler