son dakika haberleri

Özel Yetkili Savcı Muller'in, Trump hakkındaki raporu açıklandı

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında Rusya ile işbirliği kurduğu iddiası hakkındaki davanın raporu yayınladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Özel Yetkili Savcı Muller'in, Trump hakkındaki raporu açıklandı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.04.2019  01:54:00 eklendi.

 Rusya soruşturması kapsamında özel yetkili savcı Robert Mueller'ın hazırladığı rapor ABD Kongresine sunuldu, eş zamanlı olarak kamuoyuyla paylaşıldı. Donald Trump'ın 2016 yılındaki başkanlık kampanyası sırasında herhangi bir yetkilinin Rus hükümeti için çalıştığı yönünde yeterli delil bulunmadığı açıklandı.


Comey'nin kovulmasını bizzat sağladı

Açıklanan raporda ABD Başkanı Doanld Trump'ı en fazla sıkıntıya sokan madde; eski FBI Başkanı James Comey'nin kendisinin soruşturma altında olmadığını açıklamadığı için kovduğu yönünde deliller oldu. Beyaz Saray'ın avukatlarının Comey'nin kovulma sürecinde Trump'ın FBI Başkanı'nı görevden almak için herhangi bir sebebe ihtiyaç duyup duymadığını incelediği belirtildi. 


Ayrıca Comey'nin Trump'ın kampanyasıyla ilgili soruşturmayı Kongre'ye açıklamasının ardından, Trump'ın Beyaz Saray hukuk danışmanı Don McGahn'dan Adalet Bakanlığına müdahale etmesi emrini verdiği bildirildi. Trump, Rusya soruşturmasını Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats'e sordu. Coats ise Trump'a soruşturmalara dahil olamayacağı yanıtını verdi.


İstihbarat kurumlarından müdahale istemedi 

Bunun yanı sıra Trump'ın oğlunun başkanlık seçim kampanyası sürecinde Wikileaks'le doğrudan irtibat kurduğu rapora yer aldı. Trump'ın ayrıca Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı K. T. McFarland'dan, Michael Flynn'e Rus büyükelçiyle yaptırımları konuşmaması için bir iç yazışma hazırlamasını istediği maddesi de raporun dikkat çekici maddelerinden oldu. Trump'ın, Flynn'in Rus büyükelçiyle görüşmesini bildiğiyle ilgili delillerin ise suçlama için yeterli olmadığı da raporda belirtildi. Trump'ın, ulusal istihbarat kurumlarının liderlerine Rusya soruşturmasına müdahale etmelerini istediği yönünde de bir delil bulunamadı.


Mahkeme celbi neden çıkarılmadı 

Raporda Başkan Donald Trump'ın adaleti engelleyip engellemediği konusunda bir karara varılamadı ve adli sürecin başlatılması konusunda bir karar yer almadı. Savcıların, Trump için mahkeme celbinin soruşturmanın ileri bir aşamasında gecikmeye neden olabileceği yüzünden çıkarılmadığı bildirildi. 


Özel savcı, Trump'ın ifadesini yeterli bulmadı. Ama mahkeme celp de çıkarmadı. Mueller, Trump için mahkeme celbi çıkarmamasına rağmen mahkemeye çağırma yetkisinin sahip olduğuna inanıyor.

Mueller raporuyla, Adalet Bakanlığı'nın görevdeki bir başkan için iddianame hazırlanamayacağı yönündeki görüşünü de kabul etmiş oldu.  


 


Trump'tan cevap geldi

ABD Başkanı Donald Trump, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in yürüttüğü davaya dair hazırlanan raporda kendisi ile Rusya arasında bir bağlantı bulunamamasının üzerine sosyal medya hesabından “Gizli anlaşma yok” dediği bir video yayınladı.


Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası sırasında Rusya ile işbirliği kurduğu iddiası hakkındaki davanın raporu yayınladı. Raporda Trump'ın Rusya ile yaptığı herhangi bir gizli anlaşma olmadığının ortaya çıkması üzerine Trump sosyal medya hesabı üzerinden 2 senedir defalarca ‘gizli anlaşma yok' dediği anları bir kolaj halinde yayınladı. Videoda ayrıca ABD'li basın çalışanlarının rapor karşısında yaşadıkları şaşkınlık anları da yer aldı. Trump, “Daima söylediğim gibi, gizli anlaşma yok, blokaj yok” ifadelerini kullandı.  


Mueller'in raporunda Trump'ın dikkat çeken sözleri: 'Bittim ben, Başkanlığımın sonu'

Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası sırasında Rusya ile işbirliği kurduğu iddiası hakkındaki davanın raporunda Trump'ın başkanlığının Robert Mueller'in atandığı tarihten itibaren sona erdiğine inandığı yer aldı. 


Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyası sırasında Rusya ile işbirliği kurduğu iddiası hakkındaki davanın 448 sayfalık raporunda dikkat çeken yeni detaylar gelmeye başladı. Raporda yer alan bilgilere göre Trump'ın “işinin bittiğini" ve başkanlığının Robert Mueller'in atandığı tarihten itibaren sona erdiğine inandığı kaydedildi. Raporda yer alan Jody Hunt'ın notlarına göre, Trump'ın Mueller'in davaya atamasına tepkisi, “Aman Tanrım. Bu korkunç. Bu benim başkanlığımın sonu. Ben bittim" şeklinde oldu.


Trump'ın Haziran 2016'da Trump Towers'da seçim kampanyası yetkilileri ile yaptığı görüşmede, rakibi Hillary Clinton'a zarar verecek bilgi sağlama teklifinde bulunan Ruslarla yapılan görüşmeyle ilgili e-mail yazışmalarını açıklamama talimatı da verdiği ortaya çıkmıştı.  


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler