son dakika haberleri

İran, ABD-Türkiye arasında yapılan anlaşmaya karşı olduğunu açıkladı

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Parış Pınarı Harekâtı’na karşı çıkan İran; ABD-Türkiye arasında varılan anlaşmaya da karşı olduğunu açıkladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İran, ABD-Türkiye arasında yapılan anlaşmaya karşı olduğunu açıkladı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.10.2019  16:54:00 eklendi.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine düzenlediği Parış Pınarı Harekâtı'na karşı çıkan İran, ABD-Türkiye arasında varılan anlaşmaya da karşı olduğunu açıkladı. Türkiye'nin 9 Ekim'de Suriye'nin kuziyeni yönelik başlattığı askeri harekatı görüşmek üzere 17 Ekim'de Ankara'ya giden ABD heyeti ile Türkiye arasında 120 saatlik ateşkes anlaşması yapıldı. Yarın dolacak olan anlaşmaya ilişkin açıklama yapan İran Dışişleri Sözcüsü Abbas Musavi, Türkiye ve ABD'nin geçen hafta Suriye'nin kuzeyine yönelik yaptığı anlaşmayı kabul etmediklerini açıkladı.  Musavi, Ankara'nın Suriye'de askeri gözlem noktaları kurmasını reddettiklerini söyledi.

 

17 Ekim'de ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından basın açıklaması yaparak ABD ve Türkiye'nin Rojava'da ateşkes için anlaştığını duyurdu. Pence, YPG'nin 120 saat içinde çekileceğini ve ABD'nin bunu sağlayacağını belirtti. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nde konuşan Pence, "YPG'nin Türkiye'nin 20 mil (32 km) sınırından güvenli çekilmesini sağlayacağız" dedi ve çekilmenin başlamış olduğunu açıkladı.

 

Pence, Türkiye'nin operasyona bu süre boyunca ara verileceğini, Suriye'nin kuzeydoğusundan YPG'nin çekilmesinin ardından derhal sona erdireceğini söyledi. "İki üke güvenli bölge çalışması kapsamında ortak çalışacaktır" diyen Pence, ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağını ifade etti. (TİMETURK)


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler