son dakika haberleri

Özbekistan, lüks düğünlere para cezası kesecek!

Özbekistan Adalet Bakanlığı’nın teklif ettiği yeni yasa tasarılarına göre, ülkedeki gürültülü kutlamaların yasaklanabileceği bildirildi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Özbekistan, lüks düğünlere para cezası kesecek!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 29.10.2019  18:02:00 eklendi.

Özbekistan Adalet Bakanlığı'nın teklif ettiği yeni yasa tasarılarına göre, ülkedeki gürültülü kutlamaların yasaklanabileceği bildirildi. Getirilecek kısıtlamalarla “rahatsızlık verici düğünlere, aile kutlamalarına, kampanyalara ve seremonilere” yaklaşık bin 300 TL para cezası verileceği aktarıldı. Tasarıları, nüfusun yüzde 11,4'ünün yoksulluk sınırının altında yaşadığı ve ortalama aylık ücretin yaklaşık bin 100 TL olduğu ülkede müsrif kutlamaları kısıtlamayı amaçlayan bir dizi girişim takip etti. Geçen ay Özbek Meclisi evlilik kutlamalarına 250 davetli, iki müzik grubu ve üç araçlık konvoy sınırı getiren düzenlemeleri kabul etmişti.

 

Etkinliklerin artık sadece saat 11-18 arası düzenlenmesine izin veriliyor; yas merasimlerinin de üç günden uzun sürmemesi gerekiyor. Haber sitesi Eurasianet'e göre yeni yasa tasarısıyla organizatörlere yaklaşık bin 300 TL, davetin yapıldığı yerin sahiplerine de yaklaşık 4 bin TL para cezası verilebilir. Suçun bir yıl içinde tekrarlanması durumunda 7 bin TL'lik ceza uygulanabilir. Birçok yurttaş tasarılar hakkında olumlu yorumlarda bulunurken bir kişi “lüks nedimeler için borca girmek zorunda kalıyorduk” diyerek şikayet etti. Senatör Iqbol Mirzo'ysa bazı ailelerin cezaları karşılayamayacağına dair endişelerini dile getirdi.

 

Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev savurgan davetlerde aileleri ağır borç altında bırakabilecek şekilde harcanan para miktarını defalarca eleştirmişti. Mirziyoyev “20 kilogram et için para harcamaktansa fakir birinin evini boyamak ya da ona TV seti almak daha iyi” demiş, “sıradan bir insanın” kızının düğün faturalarını ödemek için “kendini daha erken asabileceğini” öne sürmüştü. Yüzlerce davetliye yemek servis edilen ve birçok limuzinin kiralandığı ortalama bir Özbek düğününün yaklaşık 115 bin TL tuttuğu söyleniyor.

 

 Kaynak: https://www.independent.co.uk/news/world/asia


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler