Türkiye'de Kürt Olmak - Van Haberleri
Kürt yazar Ali Ekber Gürgöz'ün 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan işkenceleri anlatan "Diyarbakır Gecesi - Türkiye'de Kürt Olmak" isimli kitabı çıktı.
13:32:00 2011-07-08
"Türkiye'de Kürt Olmak!" kitabı çıktı

 
 
Kürt yazar Ali Ekber Gürgöz'ün 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında Diyarbakır Cezaevi'nde yaşanan işkenceleri anlatan "Diyarbakır Gecesi -  Türkiye'de Kürt Olmak" isimli kitabı çıktı.

İlk kez 1997 yılında Fransa´nın tanınmış yayınevlerinden L´Hamattan tarafından "La Nuit De Diyarbakır-Diyarbakır Gecesi" adıyla Fransızca yayınlanan kitap Haziran 2011 tarihinde yazar tarafından Türkçeye çevrildi.


260 sayfadan oluşan ve dönemin gazete ve dergilerinden alınan haber ve fotoğraflarla da güçlendirilen kitap "Diyarbakır Gecesi-Türkiye´de Kürt Olmak" adıyla Haziran 2011 tarihinde Belge Yayınları arasında çıktı.


Kitapta, cezaevi komutanı Esat Oktay Yıldıran´ın tutuklulara yönelik uygulamalarına, dönemin Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana´yla ´dana´ ve ´golik´ şeklinde nasıl dalga geçildiği, işkence türleri, ezberletilen kitaplar ve lağım pisliğinin yedirilmesi çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.


Kitapçılara dağıtılan ve bir döneme tanıklık eden kitabın fiyatı ise 14 TL.

Prestijhaber