Ruslar Libya'da diyalogdan yana
Rusya’nın Libya Temas Grubu Başkanı Lev Dengov, Moskova’nın Libya’da çatışan tarafların arasındaki diyaloğu desteklemeye devam edeceğini açıkladı.
23:14:00 2017-08-12

Bugün Rusya'ya gelen ve önümüzdeki pazartesi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelmesi planlanan Libyalı üst düzey komutan emekli General Halife Hafter'in ziyareti konusunda Sputnik'e açıklamalarda bulunan Dengov, şöyle konuştu:

 

“Rusya her zaman (Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Başkanı Fayiz) el Sarac ile Hafter arasındaki diyaloğu destekliyor, daha önce Abu Dabi'de ve kısa süre önce Fransa'da bir araya gelmişlerdi. Rusya'nın bu projedeki pozisyonu ise çatışmanın tüm taraflarıyla görüşmek ve dolayısıyla biz de, tarafların aralarında anlaşması ve Libya'da barış gelmesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.”


Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin Başkanı Fayiz el Sarac'ın da Moskova'yı ziyaret ettiğini hatırlatan Dengov, “Kendisiyle çoktandır temas halindeyiz, ilk temaslarımızı 2 yıl önce kurduk. Harika, iyi ilişkilerimiz var” ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz temmuz sonunda Sarac ve Hafter, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame'nin arabuluculuğunda Paris'in yakınlarında bir araya gelmiş, Libya'da ateşkes uygulama ve en kısa zamanda başkanlık seçimleri düzenleme konusunda anlaşmaya varmışlardı.