Van Gölü'nde bulunan balığın ilk sonuçları ortaya çıkmaya başladı
Van Gölü'nde Van İl Jandarma Arama Kurtarma ve Su Altı Timi tarafından bulunan yeni balık türüyle ilgili Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde (YYÜ) kurulan araştırma ekibinin çalışmalarının ilk sonuçları ortaya çıkmaya başladı.
10:03:00 2018-11-13

 Araştırma ekibinin yaptığı sualtı dalışlarıyla ortaya çıkan ilk bilgilere göre tespit edilen balığın  Oxynoemachailus genusuna ait bir tür olduğu tahmin ediliyor.

 
Van Gölü’nde inci kefali dışında yeni bir balık türünün bulunması üzerine Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal’ın talimatıyla bir araştırma ekibi kuruldu. YYÜ Su Ürünleri Fakültesi öncülüğünde Prof. Dr. Fazıl Şen'in başkanlığında Kastamonu Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Prof. Dr. Mahmut Elp , Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden Doç. Dr. Yaşar Özvarol, YYÜ Su ürünleri Fakültesi'nden Doç. Dr. Ertuğrul Kankaya, Dr. Öğr. Üyesi Ataman Altuğ Atıcı ve Arş. Gör. Ahmet Sepil’den oluşan bir komisyon kuruldu.

 
Çalışmaların sürdürülebilmesi için balığın bulunduğu yerin tespitinde Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan'ın görevlendirmesi ile Van İl Jandarma Arama Kurtarma Su Altı Timi ile çalışmalara başlandı.

 
Araştırma komisyonun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Van Gölü’nde dikitlerin varlığı 1990’lı yıllardan itibaren çeşitli bilimsel çalışmalarda kayıt altına alınmıştır. Çalışma alanı olan ilgili dikitler Van ili Edremit ilçesi açıklarında bulunmaktadır. Bu kapsamda farklı günlerde üç dalış gerçekleştirilmiştir. Su altında keşif dalışları sırasında fotoğraflamalar ve video çekimleri gerçekleştirilmiş ve ilgili alanın farklı su özelliklerine sahip olduğu düşünülen bölgelerinden su numuneleri alınmıştır.
 
Dikitlerde yapılan incelemede girinti çıkıntılar arasındaki alanlarda basına görüntüleri yansıyan balık türünün varlığı tespit edilmiştir. Bireylerin oyuklardan uzaklaşmadan girinti çıkıntılar arasında yaşadığı gözlenmiştir. Gözlenen bu balık türünün daha önce varlığı bilinen inci kefali türü olmadığı görülmüştür. Dolaysıyla gözlenen tür Van Gölü için yeni bir türdür. Bu balığın Oxynoemachailus genusuna ait bir tür olduğu düşünülmektedir.
 
Dikitin farklı noktalarında bulunan fauna ve flora örnekleri ile dip çamuru alınmış,Bu örnekler Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi Su Kalitesi ve Su Kirliliği Laboratuvarı ile Balıkçılık Biyolojisi Laboratuvarı’na getirilerek incelemeler başlatılmıştır
 
Laboratuvarda mikroskop altında yapılan ön incelemede bitkiler arasına yerleşmiş mikro boyutta omurgasız canlıların varlığı tespit edilmiştir. Alınan dikit ve su örneklerinde mevcut olan bitki ve omurgasız canlıların tür teşhisinin yapılabilmesi için çalışmalar devam ettirilmektedir.
 
Sualtı dalış ekibinin yaptığı gözlemler neticesinde dikitlerin çok kolay tahrip olduğu ve temas edildiğinde kolaylıkla kırılarak çok ufak parçalara ayrıldığı belirtilmiştir.
 
Yapılan bu sualtı dalışları ile birlikte elde edilen bilgiler neticesinde çalışmanın proje haline getirilmesi, böylelikle Van Gölü’ndeki dikitlerdeki canlı yaşamı hakkında daha geniş bilgi edinilmesi planlanmaktadır."