Başkan Tuncil: Zamlı tarife hazır ancak uygulanmıyor!
Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tuncil, unlu mamüllere uygulanması planlanan yeni fiyat tarifesine ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu.
12:19:00 2019-07-22

Tuncil, ekonomik şartlar gereği yeni fiyat tarifesinin hazırlandığını, ancak esnaflar arasındaki rekabet nedeniyle henüz yeni fiyatları uygulamaya başlamadıklarını söyledi. Tuncil, yeni fiyat tarifesine ilişkin bir süre daha bekleme kararı aldıklarını bildirdi.


Sektörde rekabet içinde olan bazı işletmelerin olduğuna değinen Tuncil: “Sektörümüzde bazı esnaflar arasında fiyat rekabeti yaşanıyor. Tabiri caizse böyle yapan esnaf, kendi ayağının altındaki dalı kesiyor. Çünkü her şeyin bir bedeli vardır. İşçiliği vardır, doğal gazı vardır ve benzeri giderleri vardır. Bunların hepsini ödüyor ama biraz daha iş yapayım veya inatlaşmış şekilde aşağı fiyatlara indiği zaman, bu şekilde bir süre dayanıyor, sonra da iş yerini kapatmak durumunda kalıyor. Kalıcı olan esnaf asla öyle bir şey yapmaz” şeklinde konuştu.


Büyük fırınların rekabeti sonucu  ekmeği düşük fiyatlara sattıklarını, bunun yanı sıra halk ekmeğin 60 kuruştan satılması nedeniyle sıkıntılar yaşandığını belirten Tuncil, bu konularda yaşanan sıkıntılar giderilmediği sürece yeni fiyat tarifesinin uygulanmayacağını ifade etti.


Van Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Tuncil, gazetemize yaptığı açıklamada: “Daha önce 200 gram olan somun ekmek ve pide ekmeklerin gramajlarını 10 gram artırdık ve piyasadaki şartlar gereği ücretini de 1.25 TL yaptık. Tabi diğer unlu mamüllere de çeşitli oranlarda zam yaptık. Örneğin  somun ekmek 210 gram 1.25 TL, simit 80 gram 1.25 TL, poğaça 80 gram 1.25 TL, kepek ekmek 210 gram 1.25 TL, çavdar ekmeği 420 gram 4.50 TL. Çiftli pide ekmeği 420 gram 2.50 TL, tam buğday ekmeği 210 gram 1.25 TL. Bu durum 1 yıla yakın bir süredir devam ediyor. Bilindiği gibi ülkemizdeki ekonomik şartlar, fiyatların yükselmesini gerektirdi. Biz de çok dayanmaya çalıştık. Son olarak Van Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanaatkarlar Odası, Tarım İl Müdürlüğü, bakanlık adına Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü ve Van Büyükşehir Belediyesiyle birlikte odamızın da olduğu bir komisyon kurularak, gerekli analizler yapıldıktan sonra, ekmek fiyatına ilişkin bir karar alınıyor. Ve alınan bu karar bakanlığa gönderiliyor. Bakanlık bunu onaylayıp, uygulayın dediği zaman biz de yeni fiyat tarifesi alıp esnafa dağıtıyoruz. Yeni fiyat tarifesi aldık ancak uygulama konusunda esnafımıza henüz dağıtmadık. Biraz daha bekleyeceğiz. Bazı esnaflar arasında fiyat rekabeti yaşanıyor, tabiri caizse böyle yapan esnaf kendi ayağının altındaki dalı kesiyor. Çünkü her şeyin bir bedeli var; işçiliği var, doğal gazı var ve benzeri giderleri var. Bunların hepsini ödüyor ama biraz daha iş yapayım veya inatlaşmış şekilde aşağı fiyatlara indiği zaman, bu şekilde bir süre dayanıyor, sonra da iş yerini kapatmak durumunda kalıyor. Kalıcı olan esnaf asla öyle bir şey yapmaz" ifadelerini kullandı. (Prestij Gazetesi)