son dakika haberleri

Hamas, 30. kuruluş yıl dönümünü kutladı

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, 30. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Hamas, 30. kuruluş yıl dönümünü kutladı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 14.12.2017  22:02:00 eklendi.

Hamas, Filistin’in Gazze şehrinde "Direniş kararımız, birlik seçimimiz” sloganıyla Gazze şehrinin batı kısmında kuruluşunun 30. yılını kutladı. Binlerce Gazzeli, sabahın ilk saatlerinde El Katibe Meydanı’nda ellerindeki Filistin ve Hamas bayraklarıyla toplanmaya başladı. Kalabalık arasında Türk bayraklarının bulunması da dikkat çekti.


Kutlamalar sırasında Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kasam Tugayları, bir ellerinde Filistin bayrağı taşırken diğer ellerinde silahlarını taşıdı. Festival’de Hamas’ın kurucusu Şeyh Ahmet Yasin’in ile vefat eden diğer kurucuların bulunduğu devasa bir poster de yer aldı. Hamas'tan 30'uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yayımlanan yazılı açıklamada, "Bugün söz veriyoruz. İnsanlarımıza, kutsal mekanlarımıza saldıranların bedelini ödeme zamanı yakındır” denildi. Hamas guruplara seslenerek ülke için birlik çağrısı yaptı.


Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, kutlamada yaptığı konuşmada ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının, Filistin toprakları üzerinde İsrail devletinin kurulmasına zemin hazırlayan Balfour Deklarasyonu kadar tehlikeli olduğunu söyledi. Heniyye, "Washington'ı bu karardan vazgeçirmeye zorlamayı amaçlıyoruz. Trump'ın kararını sonsuza kadar geçersiz kılacağız" dedi.


Hamas, başta Şeyh Ahmed Yasin olmak üzere Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderleri tarafından 14 Aralık 1987'de kuruldu. Örgüt, sonrasında 1992'de İzzeddin el-Kassam Tugayları adıyla, silahlı bir direniş kanadı oluşturdu. 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler