son dakika haberleri

HDP adaylarını neden açıklamıyor?

31 Mart yerel seçimlerine hazırlık yapan iktidar ve muhalefet partileri adaylarının büyük bir bölümünü açıkladı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
HDP adaylarını neden açıklamıyor?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 06.01.2019  11:25:00 eklendi.

Ancak HDP bu konuda ince eleyip sık dokuyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) kulislerinden sızan haberlere göre şuana kadar Mardin’den Ahmet Türk, Muş’tan Sırrı Sakık ve Kars’tan Ayhan Bilgen dışında diğer kentlerin adayları kesinleşmiş olmadığı belirtildi.


Konu hakkında Rûdaw’a konuşan HDP milletvekili İmam Taşçıer, adaylarin açıklanması için geç olmadığını ve bu konuda geçmiş tecrübelerine dayanarak daha fazla hassasiyet gösterdiklerini söyledi.Taşçıer, “HDP diğer Kürt partilerle de kapsamlı bir çalışma içerisinde. Tüm bu çalışmalar hassasiyetle yürütülüyor. 7 Ocak’ta bu partilerle önemli bir toplantımız olacak, 20 Ocak’a kadar tüm adaylar açıklanacak” dedi. Yönetimde eşbaşkanlık sistemini esas alan HDP, yerel seçimde aday göstereceği isimleri belirlemek için 47 merkezde kurulan sandıklarla ön seçime gitti. Ancak adayların resmi olarak 9 Ocak’ta yapılacak MYK toplantısından sonra açıklanması bekleniyor.


Ankara Politikalar Merkezi Diyarbakır Temsilcisi Nevzat Bingöl’e göre, HDP’nin adaylarını erkenden açıklamamasının iki sebebi bulunuyor: “Birincisi HDP, AK Parti’nin tüm adaylarını görmek istiyor. İkincisi de HDP kayyum atanmasına neden olabilecek adaylar çıkarmak istemiyor.” Öte yandan HDP’nin diğer Kürt partileri ile ittifak çalışması da sürüyor. Kulislerde Diyarbakır’ın dört ilçesi için bu partilerden aday gösterileceği konuşuluyor.


SEÇİM ÖZEL |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler