son dakika haberleri

İğne Oyası Yazma Modelleri İle Geniş Bilgiler

İğne oyası günümüz dünyasında genellikle kadınlar tarafından üretilmektedir. Hobi amaçlı olarak da üretime sunulan yazmaların ek bir gelir amacı ile üretilmeleri ile daha çok evde kadınlar tarafından dikkatli bir şekilde işlenmeye devam edilmesini sağlamaktadır.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İğne Oyası Yazma Modelleri İle Geniş Bilgiler
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 24.05.2018  11:53:00 eklendi.

 İğne oyası yazma modelleri yüzlerce sayıdadır. Bunlardan en çok tercih edileni çiçek desenleridir. Üç boyutlu dantellerin ismi olan iğne oyalarının birçok püf noktası vardır. Kumaşın yapısı ve kalınlığı, niceliği burada öncelikli husustur. Bir kalın kumaşa işlenen iğne oyası daha çok işlem gerektirmektedir. Kumaşların üzerinde, yazmaların kenarlarında da kullanılan iğne oyası yazma modelleri ile kadınların günlük kıyafetleri de yeni şekil kazanmaktadır.

Hem Çeyizlerin Hem de Günlük Yaşamın Ürünleri

Geçmiş dönemlerden günümüze değişime uğramadan gelen iğne oyası el işçilik ürünlerinden yalnızca bir tanesidir. Bu el işçilik sanatı ürünleri kadınların üretimi ile yaşamda kendini göstermeye devam etmektedir. Kolay yapım aşamasına sahip olunan birçok yazma modeline oranla iğne oyası ile yapılan yazma modelleri daha zahmetli ve daha çok emeği içermektedir. Kazanç sağlaması açısından da sıklıkla üretimi yapılmaktadır. Kadınların günlük yaşam içinde gündelik kıyafetlerine de renk katmaktadır. İğne oyası yazma modelleri detaylı el işçiliğini gerektirmektedir. Her ne kadar kolay yapım aşamasına sahip bir ürün gibi görünse de yapımı, tamamlanması haftaları da bulmaktadır.

İğne Oyası Modelleri İle Zamanın Arasından Gelen Değişim

İğne oyasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kullanılan kumaşın yazma ise kullanılan iğnenin bir o kadar küçük boyutta olması gerekmektedir. Büyük boyutta iğne tercih edilmemelidir. Bu durum da hem iğne oyalarının yazma kenarlarında daha şık ve daha uzun ömürlü kalması açısından da önem taşımaktadır. Yapılan iğne oyalarından daha iyi sonuç almak için düğümler daha sıkı ve sert bir şekilde atılmalıdır. Böyle olduğu zaman iğne oyası yazma modelleri, iğne oyaları ile şekillenen ürünlerin zarar görme ihtimali ve şekillerinin kaybolma ihtimalleri ortadan kalkacaktır. Her üründe de kullanılan iğne oyaları içinde en çok tercih edileni çeyizleri de süsleyen iğne oyası yazma modelleri olmaktadır.

Geçmişten Günümüze Gelen En Güzel Miras

İğne oyası yazma modelleri, geçmişten günümüz dünyasına kadar sürekli değişimi takip ederek gelmektedir. Günümüzde iğne oyasını öğrenmek için açılan kurslara giden kadınların, genç kızların sayısı artmaktadır. Çeyizlerin büyük ögesi olan iğne oyası yazma modelleri ile zengin bir çeyize de sahip olunmaktadır. El işçiliğinde öne çıkan nadir ürünler arasında da gösterilmektedir. İğne oyası yazma kenarlarında kullanıldığı kadar, yakalarda, elbiselerde ve evlerde kullanılan örtülerde, havlu kenarlarında da kullanılmaktadır. Birçok kullanım alanına ve imkanına sahip olması da bu el işçilik ürünlerinin daima aktarılacağının bir kanıtıdır.


A-Haber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler