son dakika haberleri

İnşaat sektöründe yeni dönem! Üst sınır geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, imarla ilgili yeni düzenlemenin yolda olduğunu ifade etti. Yeni düzenleme; imar tadilatı, kat çıkma gibi işlemleri yakından ilgilendiriyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
İnşaat sektöründe yeni dönem! Üst sınır geliyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 11.01.2017  00:09:00 eklendi.

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar ilgili yeni düzenleme üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, köklü değişikliklerin haberini verdi. Yeni düzenlemeyle parsel bazlı imar tadilatına son veriliyor.


KAT SAYISINA STANDART GELİYOR


Buna göre, her mahallede binaların kaç katlı olacağı belirlenecek ve daha çok katlı bina dikmesine müsaade edilmeyecek. Böylece binaların kat sayısı için belirlenecek sınırlama çerçevesinde standart getirilmesi amaçlanıyor.


Bakan Özhaseki'nin konuyla ilgili olarak, "Parsel bazında bundan sonra imar tadilatı yapmayı nerdeyse yasaklıyoruz. Bir mahallede herkes belli bir emsalde inşaat hakkı kullanırken birisinin torpilli olarak gelip fazladan bir şey yapmasını engelleyecek metin hazırlıyoruz. Hali hazırdakiler için ise yapacak birşey yok, düzenleme geriye dönük işlemiyor" dedi.


NAKİT YERİNE ARSA DÖNEMİ


Öte yandan "rant vergisi" de düzenleme kapsamına girdi ve nakit yerine konut ya da arsa alınmasına yönelik çalışmalara başladı. Buna göre, müteahhitlerin nakit parasını yatırım amaçlı kullanabilmesi için yapılan düzenlemeyle elde edilecek gelir kentsel dönüşüme aktarılacak.


'MUHALEFET PARTİLERİNE GÖNDERDİM'


Gelirin büyükşehir belediyeleri, ilçe belediyeleri ve bakanlık arasında paylaştırılmasının planlandığını anlatan Özhaseki, kentsel dönüşüme kaynak aktarılmasının planlandığını ifade etti.


Özhaseki, taslağın CHP ve MHP'ye de gönderdiğini belirtti.


KAYNAKSABAH


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler