son dakika haberleri

Mali'de eski isyancılar silah bırakmak için şartlarını açıkladı

Mali'de eski isyancıların silahsızlanması, resmen DDR programı ile kuzey Mali'de başlatıldı. İsyancılar ilk garantileri almadan silahlarını teslim etmeyi reddettiler.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Mali'de eski isyancılar silah bırakmak için şartlarını açıkladı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 08.11.2018  14:26:00 eklendi.

 Mali'de silahsızlanma, terhis ve yeniden entegrasyon programı ( DDR ) çerçevesinde 1600 eski isyancı üyenin Mali ordusuna entegre edilmesi için her şey 6 kasım itibari ile hazırlandı.


Operasyonların belirli bir düzen içinde gerçekleştirileceği belirtildi. Düzenli orduya entegrasyonun yanı sıra, eski isyancıları sivil hayata kazandırmak için bir eğitim programının da uygulanacağı belirtildi. Fakat işler planlandığı gibi gitmedi.


Gaziler, Gao'daki Operasyonel Koordinasyon Mekanizması (OCM) kampındaki, araba bombalanması saldırısında yaralanan savaşçıların teslim edilmesi de dahil olmak üzere, belli teminatlar almadan silahlarını bırakmayı reddettiler. Gaziler, subayların da düzenli orduya katılarak mevcut mevkilerinin korunmasını talep ettiklerini açıkladılar.


Tüm bu konulara çözüm bulmak için, taraflar arasında 2015 yılında Cezayir Barış anlaşmasına yönelik kriz toplantıları doğaçlama olarak yapıldı.


Kaynak: Baba Ahmed, Jeune Afrique


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler