son dakika haberleri

MEB’den Karma Eğitimle İlgili Flaş Açıklama

Türkiye’de eğitim sistemi ülke gündemini çok uzun zamandır meşgul ediyor.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
MEB’den Karma Eğitimle İlgili Flaş Açıklama
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 17.09.2018  13:41:00 eklendi.

MEB’den Karma Eğitimle İlgili Flaş Açıklama

Türkiye’de eğitim sistemi ülke gündemini çok uzun zamandır meşgul ediyor. Yapılan bir açıklama ile eğitim sisteminde ne gibi değişikliklerin olacağı yeniden gündem maddesi oldu. Açıklamayı yapan ise Milli Eğitim Bakanlığı! Özellikle medyada son günlerde çıkan haberler Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündemindeydi. “Karma eğitime darbe” gibi çeşitli başlıklarla yapılan haberler nedeniyle bakanlık bir açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada söz konusu haberlerde iddia edilenlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Karma eğitimin sona ereceği ya da karma eğitimin sonlandırılması için çeşitli hazırlıkların yapıldığı gibi çeşitli haberlerde yazılanların doğru olmadığının altı çizildi. Aileler bu açıklamaya büyük ilgi gösterdi. Karma eğitimin sona ermesi durumunda kız çocukların ve erkek çocukların farklı sınıflarda eğitim alacağına dair çeşitli haberler aileler tarafından da endişe ile takip ediliyordu.

Karma Eğitim Sona mı Eriyor?

Çok Programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim alan çocukların ailelerine yönelik olarak yapılan bu açıklamanın aileleri rahatlattığı belirtilebilir. Çünkü bakanlık haberlerde yazılanların doğru olmadığını ve karma eğitimin sonlandırılması için herhangi bir hazırlık yapılmadığını vurguladı. Aslında bu haberlerin temelinde bir yönetmelikte meydana gelen değişim yatıyor.

“Millî Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği” bakanlık tarafından güncellendi. Uygulanan eğitim sistemi ile çok yakından ilgili olan bu yönetmelikte meydana gelen değişim karma eğitim sistemini de çok yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu değişiklik, ilgili yönetmeliğin “Çok programlı Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezinde karma eğitim yapılır.” maddesi üzerinde gerçekleştirildi.

O Madde Yönetmelikten Çıkarıldı!

Belirtilen okullarda karma eğitim sisteminin geçerli olduğuna dair bu madde Danıştay İdari Mahkemesinin Dava Daireleri Kurulu YD İtiraz No: 2018/91 sayılı kararı ile 27 Haziran 2018 tarihli yürütmenin durdurulması kararına istinaden kaldırıldı. Bu maddenin kaldırılması büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Medyada yer alan haberlerde bu maddenin kaldırıldığı aktarıldı ve aynı zamanda karma eğitim sisteminin de kaldırılması için bir hazırlık yapıldığı vurgulandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Mahkeme kararında karma eğitimle ilgili düzenlemenin 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 15. maddesinde açıkça yer aldığına vurgu yapılarak, söz konusu yönetmelikte okul türlerine göre böyle bir ifadenin ayrıca belirtilmesine gerek olmadığı ifade edilmiştir. Milli Eğitim Temel Kanununun 15. Maddesine göre; “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne imkan ve zorluklara göre bazı okullar, yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir.” hükmü açıkça yer almaktadır. Söz konusu medya organlarındaki haberlerde iddia edildiği gibi, karma eğitimin sonlandırılması veya böyle bir duruma zemin hazırlanması kesinlikle söz konusu değildir."

Açıklama kapsamında karma eğitim ifadesine yönetmelikte neden yer verildiği “yaygın eğitime yönelik mesleki eğitim merkezlerini kapsayacak şekilde tek bir çalışma altında birleştirildiği için” şeklinde bir gerekçe ile açıklandı. Ardından “Konuyla ilgili şahıslarca açılan idari davada ise bu konudaki düzenlemenin kanunda yer aldığı belirterek düzenlemenin yeniden yapılması istenmiştir" şeklinde bir ifade de bu açıklamada yer aldı.

Aileler ise yapılan açıklamayı çok yeterli bulmadı. Karma eğitim sisteminden memnun olan aileler çocuklarının farklı bir sistemle eğitim almasını istemiyor. Herhangi bir dava nedeniyle yönetmelikte yer alan önemli bir maddenin çıkarılmasına ise tepki gösteriyor. Tüm bu gelişmeler internette en çok aranan haberler arasında yer alıyor. Hatta kazı kazan cevapları gibi sık aranan konulardan biri haline geldiği belirtilebilir. Ailelerin endişeleri bakanlık tarafından yapılan bu açıklama ile henüz son bulmuş değil.

 


A-Haber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler