son dakika haberleri
Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Nazan OSKAY

NE DEĞİŞTİ NE DEĞİŞİYOR?

Van’ın Büyükşehir olmasıyla ile birlikte merkez ilçenin belediyelere ayrılmasına bağlı olarak beklentiler de arttı. Van’ın büyükşehir olmadan önceki sorunların hangisi ciddi anlamda ele alınıyor? Tabi yol asfaltlamaları dışında. Yolların asfaltlanmasıyla herhangi bir yol, kaldırım ve çevre düzenlenmeden bu çalışmaların açıkçası çok da kayda değer olduğu söylenemez.


Ara sokaklara baktığımızda kaldırım diplerinde biriken çöpler, toz ve toprak çirkin görüntülere sebep vermekle beraber, insan sağlığını tehdit eden birçok tehlikeyi de beraberinde getirir. Örneğin sokağa atılan şişe kırıkları ya da paslanmış metal parçaları tehlikeli kesikler açabilir. Özellikle eski Araştırma Hastanesi bu anlamda verilebilecek en iyi örnektir. Ayrıca çöplerdeki sebzeler ve hayvansal atıklar çok çabuk çürüdüğünden hem çevreye pis kokular yayar, hem de farelerin ve sineklerin üremesini kolaylaştırarak hastalıkların yayılmasında etkili olur.


Van’da sadece bir değil birçok belediyenin aynı anda hizmet verdiği böylesi bir durum açıkçası içler acısı ve utanç verici husustur.


Sokak ve caddelerde hiçbir çevre düzenlenmesi ve tam anlamıyla temizliği de yapılmayan bu sorunlar gittikçe daha da vahim bir hal almaktadır.


Bu nedenle bütün belediyelerin bir an önce artık ciddi anlamda çevre düzenlenmesine önem verip, bu anlamda halkı da uyarıp; duyarlı olmaları konusunda özen göstermeleri gerekmektedir.


Bir diğer sorun ise özellikle daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi inşaatı süren binalardır. Vatandaşın kullandığı kaldırımları işgal etmeye ve böylesi kirli bir çalışma sürdürmeye hakları yoktur. Belediyelerin ve diğer ilgili kurumların bu konuda gerekli uyarıları yapmaları gerekmektedir.


Van doğa güzelliğiyle hepimizin faydalandığı bir kenttir. Bu nedenle burada yaşayan her bireyin bu güzel şehri sahiplenip, koruması ve gereken özeni göstermesi gerekmektedir.

Nazan OSKAY  |  Diğer Yazıları

Nazan OSKAY Yazılarına Yapılan Yorumlar

 • abdullah güven2014-11-23 bu sistem ile mi
  yapmış olduğunuz tesbitler yerinde ancak sorunların çözülmesi yönünde hiç bir çalışma yok boyuna zabıta görevlileri var ama iş yaptıkları yok en işlek cadde olan cumhuriyet caddesin de sıgaracılar yerde tezgah açanlara hiç bir müdahale yok bi atl sokağına iniyoruz eski köy duraklarını aratmayan görütntüler ile karşılaşıyoruz yeter artık bu güzelim memlekete yazık etmeyin 3 sınır kapısı var ticaret yok iş olanakları yok büyükşehir ama sadece kağıt üzerinde yoksa bu düşünce ile bu sistem bile asla modern bi şehir olmayacaktır heleki bu belediyecilik anlayışı ile asla olmayacaktır
 • bülent TEMİZAY2014-10-07 sorun bitmez van da
  hanım efendi van için bişiyler yazmısınız ama çok eksik yazmısınız vandaki sorunlar yazmaya kalkısırsak bir meydan loros yazmamız gerekicek bir çok konular var hayati sorunlar var şehircilik planlaması gibi bankaların önemli iş yerilerinin cumhuriyet ve maras ile sınırlı kalması gibi ve bu alanlarda park sorunları gibi henüz alt yapıların %50 si bile tamamlanmamıs olması bir organizsyasyonun olmayısı yer bilimsel etütülerin olmayısı kentsel tasarım olmayısı mücavir alanların olmayısı van gölü değerlendirilememesi kirli olusu sahil boyu örnek edremit van ve kordun boyu çeşitli aktiviteler v.s.bu bir ekip işidir ama maalesef vanımız başındaki zihniyetler olduğu müddetçe ne zaman ki belediyecilik anlamda ideoloji düşünmeyip reel bir şekilde hizmet için olurlarsa bence vanda oz aman değişim var diyebiliriz aksi halde bi 50yıl daha böle bekleriz biz...
 • BİLAL GÜLTEKİN2014-09-15 NAFİLE
  Sayın NAZAN OSKAY hanımefendi çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz. Bir kaç tane de ben ekleyeyim izninizle:
  1) Büyükşehir belediyesi ama modern bir belediye otobüsü yok.
  2) Sözde "Halk otobüsü" 'ünde halkın yararına dair hiç bir işlem yok.
  3) Ne dolmuş ne de otobüsler için belli durak yok. Yılın yarısını kar ve yağmur altında geçiriyoruz ama otobüs beklerken sığınabileceğimiz bir durak yok.
  4) 2014 teknloji ve uygarlık çağındayız ama dolmuş ve otobüslerde hâlâ muavinler avazı çıktığı kadar bağırıp yolcu toplamaya çalışıyorlar.

  Bütün bunları siz de, ben de biliyoruz hatta bize hizmet etmesi için seçtiğimiz insanlar da biliyor ama bu konuda herhangi bir şey yapacaklarına dair hiç umudum yok. Yazık güzel memleketime...