son dakika haberleri

Savaş suçları araştırılırsa siyasi çözüm süreci engellenir

Yemen Dışişleri Bakanı: Savaş suçları araştırılırsa siyasi çözüm süreci engellenir

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Savaş suçları araştırılırsa siyasi çözüm süreci engellenir
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 23.09.2017  15:13:00 eklendi.

 Yemen'in resmi haber ajansı SABA'nın haberine göre, Mihlafi, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders ile New York'ta bir araya gelerek, Cenevre'deki İnsan Hakları Konseyi'nin 36. oturumunda yapılan görüşmelerde iki ülkenin çabalarının koordinesi ve hükümetin insan hakları ihlallerini araştırması için 25 Eylül 2015'te kurduğu ulusal komitenin desteklenmesi konularını görüştü.


Mihlafi, görüşmede, insan hakları ihlalleri iddialarını soruşturmak için oluşturulan ulusal komisyonu destekleyen, faaliyetlerini güçlendiren ve daha iyi sonuçlar elde etmek için çalışmasının gelişmesine katkıda bulunmak üzere onların donanımlı hale gelmesine yardımcı olacak birleştirilmiş BM kararına ulaşmanın önemli olduğunu vurguladı.


Hollanda'nın, Birleşmiş Milletlere (BM) Yemen'de savaş yasalarının ihlalleriyle ilgili uluslararası komisyon kurulması için karar tasarısı sunmasına da değinen Mihlafi, söz konusu komisyonun kurulmasının, birinci derecede odaklanması gereken siyasi çözüm sürecini engelleyeceğini ve insan hakları konusunu siyasallaştıracağını belirtti.


Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders de ülkesinin, insan hakları ihlalleri konusunda araştırma yapılmasıyla ilgili Yemen hükümetiyle müzakerelere devam edeceğini belirtirken, uluslararası komisyon kurulması konusunda ülkesinin sunduğu karar tasarısının geri çekilmesinin mümkün olup olmadığına değinmedi.


Yemenli hukukçu kaynaklar önceki gün Hollanda'nın BM İnsan Hakları Konseyi'ne, Yemen'de savaş yasalarının ihlallerinin araştırılması konusunda uluslararası komisyon kurulması için karar tasarısı sunduğunu belirtmişti.


27 EYLÜL'DE GÖRÜŞÜLECEK


Hollanda'nın sunduğu karar tasarısının 27 Eylül'de oylanması bekleniyor.


Hollanda, Yemen'de savaş yasalarının ihlalleriyle ilgili komisyon kurulmasını talep eden Kanada ve Çin'e önderlik yaparken, ABD, Fransa ve İngiltere ise komisyonun kurulmasına karşı çıkan Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap grubunun yanında yer alıyor ve Yemen hükümetinin 2015 yılında kurduğu ulusal komiteyi destekliyor.


BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Yemen'de Mart 2015'ten beri 5 bin 159 sivilin öldüğünü, 8 bin 871 kişinin yaralandığını belirtiyor.


Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Husiler ve onlara destek veren eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ile Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin destek verdiği meşru yönetim yanlısı gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor.


Dünya |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler