son dakika haberleri

Siyaset Anahtardır!

Türkiye’nin ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu, 3’üncü dönem başkanlığına başladı. Yeniden başkan seçilen Kurukcu gazetemize konuştu. Gündemi değerlendiren Başkan Kurukcu siyasetle ilgili önemli mesajlar verdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Siyaset Anahtardır!
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.02.2020  14:20:00 eklendi.

 Türkiye’nin ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Van İl Başkanı olan Mehmet Kurukcu, 3’üncü dönem başkanlığına başladı. Yeniden başkan seçilen Kurukcu gazetemize konuştu. Gündemi değerlendiren Başkan Kurukcu siyasetle ilgili önemli mesajlar verdi.


 


Kuruluşundan bu yana 36 olağan ve 18 olağanüstü kurultay gerçekleştiren CHP'de, 37. Olağan Kurultay 28-29 Mart'ta Ankara Spor Salonu'nda yapılacak. Öncesinde illerde yapılan kongrelerle, il başkanları belirlendi. Van’da tek listeyle yapılan seçimde Mehmet Kurukcu yeniden başkan seçilmişti. Van’da görev yaptığı sürede belediyesi ve milletvekili bulunmayan CHP’nin Van temsilcisi olan Mehmet Kurukcu, kentin birçok sorununu Genel Başkan ve diğer parti temsilcileri düzeyinde Türkiye Büyük Millet Meclis’ine taşıdı. Katıldığı birçok üst düzey toplantıda da sürekli Van vurgusu yapan Kurukcu’nun “Mesele Van olunca siyasi kimliğimi bir kenara bırakır sade bir vatandaş olurum, sadece Vanlı olurum” sözüyle de muhalefeti sadece muhalif olmak için yapmadığını gösterdi. Yeniden göreve gelen İl Başkanı Mehmet Kurukcu ile Van’ın gündemini son dönemlerde yaşanan gelişmeleri ele aldık. Yeni Doğu Gazetesi’ne konuşan Kurukcu Van’da yaşanan çığ felaketinden kongre ve Van’ın sorunlarına kadar önemli açıklamalarda bulundu. Kurukcu, “Benim burada siyasi partileri iktidara tavsiyem, oturduğunuz koltukları kendinize çıkar-menfaat olarak görmeyin. Ben siyaseti her zaman şöyle tanımlıyorum. Siyaset kapalı kapıları açmak için en güzel anahtardır. Van genelinde sorunların nasıl çözeriz hakkında konuşmamız gerekiyor.” Dedi.


 
 


BAHÇESARAY’DAKİ ÇIĞ FELAKETİ


 


İlk olarak Van’ın Bahçesaray ilçesinde yaşanan çığ felaketiyle ilgili konuşan CHP İl Başkanı Mehmet Kurukcu şunları söyledi: “Ayın beşinde ilimiz Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Biz CHP olarak çığın yaşandığı günün akşamı genel merkezimize gereken bilgileri verdik 2. gün CHP burada olacaktı ancak hava şartlarından dolayı uçaklar iniş yapamadı. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde Van2a 6 kişilik bir heyet geldi. Heyetin içerisinde Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı yer aldı. Aynı gün saat 10:00 da filoda 21 tane şehit cenazeleri vardı biz heyetimizle beraber şehit cenazeleri törenine katıldık. İçişleri Bakanı da oradaydı şehitlerimizi uğurladıktan sonra Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittik orada AFAD İl Müdürümüz Osman Uçar ve birkaç yaralı yatıyordu. Daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezine geçtik oradaki hastalarımızı ziyaret ettik.”


 


KURUKCU: NE YAPACAĞIMIZA BAKMALIYIZ


 


Kurukcu, “Hastanelerin ardından Bahçesaray’a gitmek için yola çıktık. Burada yol üstü Yukarı ve Aşağı Narlıca Mahallerinde taziye ziyaretlerinde bulunduk. Çığın olduğu bölgeye gitmek için yola çıktık ancak 3 kilometre mesafede askeriye geçişimize izin vermedi. Çığ tehlikesi var diye geri döndük. Ertesi gün Karşıyaka Mahallesinde taziye vardı oraları ziyaret ettik ve bütün çalışmalarımızı toparladık bir dosya halinde Genel Başkanımıza sunmk üzere gönderdik. Hatırlarsanız Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her mitinginde şunu söyler: ‘Bahçesaray eskiden 10 ay Allah’a 2 ay Van’a bakardı. Biz geldikten sonrada yaptığımız yol ve tünellerden sonra Bahçesaray her gün Van’a bakıyor’ diye. Maalesef tam tersi olduğunu biz gördük. Tabi ki ihmal var sadece Bahçesaray yolunda değil en az 20 bölgede çığ tehlikesi var bu güne kadar orada çığlar yaşanıyordu. Bu çığlar insanların geçiş güzergahına denk gelmiyordu. Bu çığdan sonra çok açık bir şekilde gördük ki o yolda gerekli bölgelere tünel yapılmalıydı, çığ için istinat duvarı kurulsaydı biz bu açıyı yaşamayacaktık. Çığ sonrası tecrübeli eleman çalıştırılmadı. İkinci bir çığ tehlikesi varsa eğer orada o çalışma yapılmamalıydı. Bizim bu saate faturayı birine kesmemizin bir anlamı yok. Orada büyük bir ihmal var. Yıllardan beri gelen bir ihmalsizlik var. Biz bu günden sonra orada insanların ölmemesi için ne yapmalıyız bunu tartışmalıyız.” Dedi.


 


“SIRF MUHALEFET OLSUN DİYE MUHALEFET YAPMADIK”


 


Partideki göreve ve yaptıklarıyla ilgili konuşan Kurukcu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ben 3. dönem CHP il başkanlığına seçildim. Partiye yabancı değilim. Son sekiz yıl içerisinde İl Başkan Yardımcılığı, İlçe Başkanlığı, 2014 yılında Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı 24 Haziran’da milletvekili adaylığım oldu. Yani ben partinin mutfağından buralara geldim. Kimse benim kolumdan tutup buraya getirmedi. Biz ayın 2’sinde kongremizi gerçekleştirdik ve bu kongre öncesi rakiplerimiz vardı. Son anda çekildiler artık parti salonlarından çıkıp kongre yapmaya başladık. Katılım çok iyi oldu. 500 kişiyi aşkın insan katılmıştı. İnşallah bir dahaki toplantımızda bu sayı artacaktır. Biz Van’da sırf muhalefet olsun diye muhalefet yapmadık. Geldiğimiz günden bugüne kadar ziyaret etmedik dernek kuruluşları kalmadı. İmkanlarımız doğrultusunda Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını Van’da güzel şekilde dalgalandırmak için elimizden geleni yapacağız. Şunu da belirtmek istiyorum. Van’ın asıl kanayan yaraları ve sorunları var. Bu sorunları göz ardı etmemek gerekiyor. 10 yıl önce çevre yolu diyorduk, halende konuşuyoruz.”


 


KURUKCU TAVSİYELERDE BULUNDU


 


Kurukcu konuşmasının devamında, “Benim burada siyasi partileri iktidara tavsiyem, oturduğunuz koltukları kendinize çıkar-menfaat olarak görmeyin. Ben siyaseti her zaman şöyle tanımlıyorum. Siyaset kapalı kapıları açmak için en güzel anahtardır. Van genelinde sorunların nasıl çözeriz hakkında konuşmamız gerekiyor. Sorunlara insancıl bakmamız gerekiyor. Bu süre içerisinde halledemeyeceğimiz sorun kalmayacaktır. Benim burada iktidar partisine önerim bir an önce Van’ın bu sorunlarını çözmek için ne yapabileceksek yapalım. Yeter ki Van’ın sorunlarını çözelim. Bir kent meydanımız olsaydı biz bugün ikincisini nereye yaparız diye tartışacaktık. Ancak yıllardır bir kent meydanı yapılmadı. Geçen dönem Valimiz kent meydanı için müzenin yerini mevcut belediye pasajının yerinin temizledi. Ancak akabinde kent meydanı iptal edildi. Aslında Van’ın büyük bir kent meydanına ihtiyacı var. Van’ın çok büyük bir trafik sorunu var, büyük bir park sorunu var. Yandaşa para yedirmek için Van üzerinden oynanmamalı.” İfadelerini kullandı.


 
 


“KILIÇDAROĞLU VAN’I ÇOK İYİ BİLİYOR”


 


İl Başkanı Kurukcu konuşmasını şöyle tamamladı: “Birkaç gün önce Çaldıran’da 13 tane göçmen donarak öldü. İnsanların dini, dili, ırkı ne olursa olsun sonuçta onlarda bir insan. İnsanların ölümünün önüne geçmek için vicdanlı olmak gerekir. Gerek iktidar partisi gerek Van valiliği ne yapılması gerekiyorsa bir an önce yapmalı. Son zamanlarda ülkemizde yaşanan Elazığ depremi, düşen İstanbul uçağı, ilimizdeki çığ felaketi burada hayatını kaybeden bütün insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı yaralılara da acil şifalar diliyorum. 2011 depreminden sonra Van’daki birçok hasarlı binalar yıkıldı yerine yeni binalar yapıldı. Van 2011 depremine göre daha sağlam olduğunu düşünüyorum. Yani olası bir depremde ne kadar hazırlıklıyız onu bilmiyorum. Sayın Cumhurbaşkanı 20 katrilyon para Van’a harcadık demişti. Bir de Sayın Genel Başkanımıza yönelik daha Van’ın nerede olduğunu bile bilmiyorsun demişti. Aslında Sayın Kılıçdaroğlu Van’ı çok iyi biliyor. Van depreminde hem kurban bayramını Van’da geçirdi hem yılbaşını Van’da geçirdi. Depremin ikinci günü de Van ve Erciş üzerinde incelemede bulundu. CHP’nin batı belediyeleri 140 tıra yakın eşya gönderdi. Sayın Kılıçdaroğlu Van’ı Çok iyi biliyor Van’ın bütün sorun sıkıntılarına hakim.”


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler