son dakika haberleri

Tuşba Ziraat Odası Başkanı Özgökçe: ‘Kuraklığa karşı çözüm, sulama kanalı!’

Van Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, mevsimsel değişikliklere dikkat çekerek, Artık yağış beklemek yerine sulama kanalları açmamız gerekiyor. Mesela bu sonbaharda yağış düşmeyince geniş bir araziye buğday ekilemedi. dedi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Tuşba Ziraat Odası Başkanı Özgökçe: ‘Kuraklığa karşı çözüm, sulama kanalı!’
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 18.11.2019  12:22:00 eklendi.

 Van’da tarım çiftçisi, özellikle bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle ciddi sorunlar yaşadı. Mayıs ayından itibaren yeterli yağışın düşmediği Van’da sonbahar ayları da kurak geçti. Mevsimsel değişimlerden dolayı yağış zamanı ve miktarlarının da değiştiğini belirten Ziraat Odası Başkanı Özgökçe, oluşabilecek kuraklıkların önüne geçmek için kanal yapılması gerektiği fikrini gündeme getirdi.


 


YÜZDE 50 VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ


Tuşba Ziraat Odası’nın talebi üzerine Tarım Orman İl Müdürlüğü’nün hazırladığı rapora göre, bu yıl kuraklık nedeniyle ürün veriminde yüzde 40-50 arası düşüş yaşandığı kaydedildi.  


Bu yıl sulama imkânı olmayan tarlalarda da ekinlerin büyük bir kısmının biçilemediği belirtildi. 


 


SONBAHAR KURAKLIĞI


Van’da ilkbahar ve yaz ayları gibi sonbahar aylarında da, beklenen yağış düşmedi.


Sonbaharda yaşanan kuraklık nedeniyle yüzlerce dönümlük arazinin ekilemediği tahmin ediliyor.


 


ÇÖZÜM SULAMA KANALINDA…


Konuyla ilgili değerlendirme yapan Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, tarlasını sulayabilenin ürün verimi açısından kuraklıktan fazla etkilenmediğini söyledi.


Van’da önemli miktarda dere ve kaynak bulunduğunu, bu nedenle sulanamayan arazilere kanal yapılmasının en doğru çözüm olacağı fikrini savunan Özgökçe, “Yağış olmayınca oluşan kuraklığa karşı başka bir çözüm de yok, tek çözüm tarlayı sulayabilmek için oraya bir su kanalı açmaktır” diye konuştu.


 


ÇİFTÇİLERİN BORÇLARI ERTELENMELİ


Yaşanan bu mevsimsel değişiklikler nedeniyle gerekli önlemler de alınmadığında çiftçinin daha da zor duruma düştüğünü kaydeden Özgökçe, bu nedenle çiftçinin var olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gerektiğine de söyledi.


Özgökçe, “Çiftçi borçlanıyor, bankaya olan borçlarını borçla kapatıyor. Traktörü, gübreyi alabilmek için tarlasına ipotek konulmuş, kuraklıktan dolayı oluşan zarar var ve çiftçi şimdi, oluşan borcunu ödeyemiyor. Bankadan bu paralar kefil ile alınıyor, böyle olunca da borçlularla kefiller de karşı karşıya geldi. Çiftçinin bu sorunu da var.” diye konuştu.  

 

Prestij Özel Haber: Adil HARMANCI


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler