son dakika haberleri
Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Uğur ÇİÇEKEL

SOMADA ÖLEN İNSANLAR VE KAZANAN KAPİTALİZM

Gün soma için yas tutma zamanımı yoksa dünya insanlığı için adil düzeni isteme ve uygulama zamanımı? Kapitalizm bizden yas tutmamızı mı ister adil düzeni kurmamızı mı ister.


 

 

Evet ihmaller ihmaller ihmaller ve yitirilen canlar elbette ki suçlular vardır maalesef ki elden gelecek tek şey ölenlere rahmet sağ kalanların iyileşmesi için dua…


 

 

 

Ne saçma bir ülkedeyiz herkes bir telden çalıyor do/re/mi/fa/sol/la/si… Kapitalizmi anlatan sömürüyü anlatan Adil Ekonomik Düzen diyen kimse yok. Herkes sosyal paylaşım sitelerinde profil resmini karartarak sıloganik cümleler kurarak vicdan rahatlatma peşinde. Aslında kapitalizmin istediği de tam olarak bu değilmi herkes somaya yoğunlaşsın başka somalar yokmuşçasına herkes birbirini suçlasın kaos kaos kaos ve yıkılan umutlar yetim kalan çocuklar dul kalan kadınlar.


 

 

 

Kapitalist düzen olsaydım insanlara bakar gülerdim sömürülen ölüme mahkum edileni sadece soma zannetmek bedbahtlıktır. Soma için profillerimizde siyah kurdeleler bağladık değilmi afrikada yiyecek ekmek bulamayan çocuk acından öldü ve bu 21. yy oldu mayammarda katledilenler vs vs dünyanın her yerinde sömürülen ve ölüme terk edilenler ya sen adil düzen kurulsun diye ne yaptın yaşanabilir bir dünya hayelin odlumu hiç.


 

 

 

Soma da ölen insanlar için insanlık için sorumlu arayan TÜRKİYEM DÖN AYNAYA BAK SAFINA BAK büyük ihtimalle sorumlu sensin ömründe kaç defa adil düzen dedin yaşanabilir TÜRKİYE dedin bunun için çalıştın mı? Yoksa hep sistemden yana mı oldun hakkı değil de kuvvetimi üstün tuttun.


 

 

 

Soma da ihmaller vardır hükümetin suçu vardır yandaş iş adamlarının suçu vardır ama suçu sadece iktidarda ve iş verende görenler kapitalizmin ekmeğine asıl yağı sürenlerdir. Bizlerin artık sorunların kaynağına inmemizin zamanı gelmedi mi artık kaç tane canlar canlarımız ölecek ve kaç ocağa ateş düşecek, kaç çocuk yetim kalacak…


 

 

 

Soma da asıl ölen adil düzendir ve kazanan kapitalizmdir. Soma somadan ibaret değil binlerce soma sessizce ölümü bekliyor. Soma da ve diğer somalarda en ağır şartlarda 900 tl ye insan çalıştıran düzen zalimdir ve bu düzeni destekleyenler insanlar daha zalimdir.


 

 

 

Soma da bunca insanımız ölmüşken ADİL DÜZENİ KONUŞMAYAN SİSTEM ZALİMDİR.


 

 

Helal kazanmak için çoluk çocuklarının rızıklarını kazanmak için ölen bütün insanlara ALLAH cc rahmet ailelerine baş sağlığı diliyorum.

Uğur ÇİÇEKEL  |  Diğer Yazıları

Uğur ÇİÇEKEL Yazılarına Yapılan Yorumlar

 • özcan2014-05-17 gerçekler
  sayın çiçekel tebrikler süper olmuş
 • ruveyda2014-05-17 ve tevekul
  Adil ekonomik duzen kurulmali mutlaka buna deginmeniz isabetli olmus kaleminize saglik. Birde tevekkul var ki tedbir alindiktan sonra isi Allaha havale etmek... İste tum tedbirler alinmissa yine de bu tur seyler yasaniyrsa o kazadir. Fakat tevekkul yok ve maalesef adil duzen yok oyleyse cabalarimiz adil duzeni kurmak olmali ki aynilarini yasamayalim !
 • HUZEYFE ÇAKIRTAŞ2014-05-17 ,,,,,,,,,YA ADİL DÜZEN, YA REZİL DÖNEM,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
  ADIL DÜZEN, 'GERÇEK ÖZEL SEKTÖRCÜ' DÜZENDIR

  Adil Düzen'in temel esasları 31 maddede özetlenebilir. Bu özellikler bir bütün olarak ele alındığı zaman, Adil Düzen'de bütün ekonomik faaliyetlerin özel kesim tarafından yürütülmesinin esas olduğu anlaşılmaktadır. Zaten Adil Düzen'in temel esaslarının 1. maddesi de bunu açıkça belirt-mektedir:
  Adil Düzen'de devlet ekonomik faaliyetlerde bulunmaz. Ekonomik faaliyetleri özel kesim yürütür.
  Devlet özel sektör faaliyetlerine yardımcı olur. Bu yardım makro plan, proje, tam teşvik ve tam destek şeklinde gerçekleşecektir. Serbest piyasa düzeni ve fiyat mekanizmaları arz ve talep kaidelerine göre tamamen serbest bir şekilde teşekkül eder. Üretimi, talep yönlendirir. Adil Düzen'de fiyat mekanizması serbestçe işler. Bu mekanizmanın işleyişini olum-suz yönde etkileyecek merkezi planlama kurumu yoktur.
  Devletin görevlerinden biri de tekelleşmeyi önlemektir. Devletin özel sektöre yardım için hazırladığı projeler emredici değildir. Mesela, Sivas'taki Çelik Döküm Fabrikası'nın kapasite-si, hazırlanan ön taslak proje ile belirlenir. Özel sektör bu pro-jeyi beğenmez ise başka projeler geliştirir.
  Adil Düzen'de her müteşebbis, devlet hizmetinden yarar-lanır. Kişi ve kurumlar arasında fark gözetilmez. Herkes istediği projeyi seçer ve yapar. Gereken teminatları veren müteşebbise faizsiz kredi verilir. Adil Düzen, gerçek anlamda tekelden arındırılmış özel teşebbüsçü bir düzendir.
  Adil Düzen'de istikrar var; Vergi bellidir. Kur bellidir. Para ancak mal karşılığı piyasaya çıkar, faiz yoktur. Bu istikrarlı zeminde özel ve tüzel kişiler kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasında serbestçe aktif rol oynarlar.
  Şimdiki düzende özel teşebbülsün iş görmesi mümkün değil. Ekonomik istikrarsızlık vardır. Yarın döviz kurunun ne kadar olacağı, hangi vergilerin konacağı, hangi teşviklerin verilip, hangilerinin kaldırılacağı belli olmadığı için, özel teşebbüsün güveni yoktur. Herşey ilgililerin iki dudağı arasındadır. Bu sistem müdahaleci ve engelleyici sistemdir. Keyfilik ve kayırmacılık yaygındır.
  [sayın uğur çiçekel yazınız çok anlamlı buldum emeklerinizden dolayı tşk ederim...