son dakika haberleri

Van Dişhekimleri Odası’ndan şiddet açıklaması

Van Dişhekimleri Odası tarafından, Bursa’da şiddete maruz kalan diş hekimi Hamdi Gören’e ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van Dişhekimleri Odası’ndan şiddet açıklaması
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 20.09.2019  13:46:00 eklendi.

Van Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi önündeki açıklamayı Van Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dt. Resul Tertemiz, yaptı. 

 

Prestij Gazetesi'nden M.Selim Kurt'un haberine göre: Bursa’da yaşanan olayı kınadıklarını belirten Tertemiz, “Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde görevli meslektaşımız Dişhekimi Hamdi Gören’in 18.09.2019 tarihinde bir hastası tarafından bıçakla yaralanmasını derin bir üzüntü ve endişeyle öğrendik. Çok daha vahim sonuçlar doğurabilecek bu olay sonrası hastanede tedavi altına alınan meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz.” dedi.  

 

Sağlık alanının şiddetin olmaması gerektiği bir alan olduğunu ifade eden Tertemiz, şöyle devam etti:

“Hiç bir meslek grubu daha yoktur ki insan için bu kadar emek verirken, fedakârlık yaparken, karşılığında fiziksel ve psikolojik şiddet görsün. Sağlık ile şiddet kelimelerinin hiç yan yana gelmemesi gerekirken, biz sağlık çalışanlarının hedef haline getirildiği ve hekimlik mesleğinin değersizleştirildiği bir ortamı maalesef yaşıyoruz. Artan şiddet, sonuçları açısından da sağlık çalışanları için önemli mesleki bir risk olmanın da ötesinde toplumsal bir sorun olarak kendini göstermektedir. Bu nedenle sağlık ortamında yaşanan şiddetin yaygınlığı toplumsal cinnet gibi ürperten davranış olağanlığını biz sağlık çalışanlarına yaşatmaktadır.” 

 

Şiddetin olmaması için kullanılan dilin önemli olduğunu belirten Tertemiz, şunları kaydetti:

“Şiddeti önlemek için hayatın her alanında şiddet dilinden vazgeçmeli, şiddet kullananlara karşı etkili ve caydırıcı olmayan mevcut düzenlemeler yerine Sağlık Meslek Birliklerinin hazırladıkları yasa tasarısı bir an önce hayata geçirilmelidir. Yaşanan bu vahim olayı bir kez daha kınıyor, sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddet uygulanmasının önlenmesi için gereken her türlü hukuki ve idari tedbirin eksiksiz olarak alınması talebimizi ve şiddet karşısında tüm meslektaşlarımız ile sağlık çalışanlarının yanında duracağımızı bir kez daha yineliyoruz.” 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler