son dakika haberleri

Van İnşaat Mühendisleri Odası yeni yönetimini belirledi

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Van İnşaat Mühendisleri Odası Genel Kurulu yapıldı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van İnşaat Mühendisleri Odası yeni yönetimini belirledi
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 19.02.2018  14:11:00 eklendi.

Genel Kurul’da iki dönemdir görev yapan yönetimin tekrar aday olmamasından dolayı tek liste halinde seçime gidildi. Dün Van İnşaat Mühendisleri Odası Genel Kurulu yapılarak yeni yönetim belirlendi.


İMO Genel Kurulunda konuşan mevcut Başkan Kamuran Turgut, “Daha iyi hizmet edeceklerini düşünen genç ve dinamik arkadaşlarımızın bayrağı devralma noktasında yenilenmenin iyi olacağını düşündük. Bu nedenle yönetim kurulu olarak yapılacak olan seçimlerde aday olmama kararı aldık” dedi.


TMMOB Van İMO Genel Kurulu, İpekyolu ilçesi Beşyol mevkiinde bulunan oda binasında gerçekleştirildi. Divanın oluşturulması ardından açılış konuşmalarına geçildi. 

 

 

“MÜHENDİSLER TARAFSIZDIR”

Kısa bir konuşma yapan Divan Başkanı Şemsettin Bakır, mühendislerin tarafsız olduğunu söyledi.

Herkesin bir oy rengi olduğunu ancak bunu kente ilişkin çalışmalara yansıtmadıklarını belirten Bakır, belediye yönetimlerinde kim yer alırsa alsın, mühendislik sorumluluğunu tarafsız bir şekilde yerine getirdiklerini ifade etti. Bakır, kentlerin iyi bir yaşam alanı olabilmeleri için de mühendislerin rol üstlenmesi gerektiğini kaydetti.


 

ÜYELERE TEŞEKKÜR ETTİ

Daha sonra konuşan mevcut Başkan Kamuran Turgut, iki dönemdir yönetimde olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bildiğiniz üzere TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Van Şubesi Yönetim Kurulu olarak iki dönemdir bu görevi yürütmekteyiz. Yöneticilik yaptığımız süre içinde bizlere teveccüh gösterip temsil yetkisi veren tüm üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Tabi görevde kaldığımız süre boyunca üyelerimiz ve bölgemizin menfaati için yapılması gerekenleri halkımızla paylaşmak noktasında bizlere destek olan tüm basın mensubu arkadaşlarımıza da şükranlarımı sunuyorum. Odamız üyelerinin hak ve çıkarlarını halkımızın çıkarları temelinde korumak ve geliştirmek, üyelerimizin mesleki, sosyal ve kültürel gelişmelerini sağlamak ve mesleki birikimlerini toplum yararına kullanmalarının zeminini yaratmakla görevlidir.”


SORUNLARDAN SÖZ ETTİ

Mühendisler olarak yaşadıkları sorunları da aktaran Turgut, şöyle devam etti:

“Toplumun tüm kesimleri gibi, biz mühendislerin de çalışma yaşamına ilişkin önemli sorunları bulunmaktadır. İş güvencesine sahip olmamak, çalışma koşullarının giderek ağırlaşması, yetersiz ücret, işsizlik, sigortasız çalıştırılma, insan onuruna yaraşır emeklilik sürecini yaşayamama ilk akla gelen sorunlardır. Özellikle bu sorunlar üyemizin aleyhine derinleşerek artmaktadır. Alelacele çıkarılan yönetmelikler, torba yasaların içine sıkıştırılan yasalarla üyelerimiz önemli hak kayıplarına uğramıştır. Ülkemizde çalışma yaşamını düzenleyen yasa ve yönetmeliklerin son yıllarda emeğin aleyhine hızlı bir değişikliğe uğradığını düşünürsek, bundan sonra da bizi zorlu bir dönemin ve önemli bir mücadelenin beklediğini görmekteyiz. Her yıl binlerce inşaat mühendisi mezun olurken, mezun olanların kamu kurumlarında istihdam oranlarının giderek azalması, inşaat mühendislerinin özel sektörde ucuz işgücü haline dönüşmesine neden olmuş güvencesiz, esnek istihdam modelleriyle, teknik elemanların emeği giderek değersizleştirilmiştir."


YENİDEN GÖREV ALMADI

Turgut, konuşmasında, mevcut yönetim olarak tekrar görev almayacaklarını da ifade etti.

Yönetimi, yeni daha genç ve dinamik arkadaşlarına devretmek istediklerini belirten Turgut, “Biz yönetim kurulu olarak, artık daha iyi hizmet edeceklerini düşünen genç, dinamik arkadaşlarımızın bayrağı devralma noktasında yenilenmenin iyi olacağını düşündük. Bu nedenle yönetim kurulu olarak yapılacak olan seçimlerde aday olmama kararı aldık. 1500 üyesi olan Van İMO’ya hizmet etmek isteyen tüm meslektaşlarımıza yeni dönemde başarılar dileriz” diye kaydetti.


YENİ YÖNETİM

Daha sonra gerçekleştirilecek toplantıda görevlendirmenin yapılacağı belirtilen Van İMO’da yeni yönetim şöyle oluştu:

İsmet Bilmez, Nazmi Ertoğrul, Sefa Deniz, Bilal Kalaç, Piro Dalga, Dilay Sağınç, Yıldırım Yıldız, Nazmi Eralan, Şerif Ormanlı, Ali Haydar Özgökçe, Delal Akdoğan, Salim Altındal, Serhat Pişken, Çetin Adıyaman.

 

KAYNAK: BİSESVAN


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler