son dakika haberleri

Van'da Cuma Namazları ne zaman, nerede ve nasıl kılınacak?

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında ibadete kapatılan camiler, 29 Mayıs 2020 Cuma günü kılınacak Cuma Namazı ile yeniden ibadete açılacak. Van'da hangi camilerde Cuma Namazı kılınacak. Cuma namazı kılınacak mekanlarda ne gibi tedbirler alınacak? Cuma Namazı nasıl kılınacak? gibi soruların c

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Van'da Cuma Namazları ne zaman, nerede ve nasıl kılınacak?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 27.05.2020  11:14:00 eklendi.

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında önce Cuma Namazları, sonra cemaatle namazlar yasaklanmıştı. Devamında ise sadece camilerde ezan okundu ve namaz kılınmamıştı. Camiler kademeleri olarak 29 Mayıs 2020'den itibaren tekrar ibadete açılmaya başlıyor.


Van merkezde ve tüm ilçelerde hangi camiler ibadete açılacak ve hangi camilerde Cuma Namazı kılınacak belirlendi. Hazırlanan taslak çalışmaya son şekli verildikten sonra kamuoyu ile paylaşılacak.


BAHÇESİ OLMAYAN CAMİLER İÇİN CUMA NAMAZI ÇÖZÜMÜ

İbadete açılacak olan camilerde dezenfekte işlemleri tamamlandı. Bahçesi sosyal mesafeyi koruyacak şekilde Cuma Namazı kılınabilecek camilerin bahçelerinde, uygun olmayanlara ise cami civarında uygun park bahçe veya meydanlar Cuma Namazı kılınması için tahsis edilecek. Tahsis edilen alanlar o cami görevlilerine zimmetlenecek.


Van İl Müftülüğü tarafından belirlenmeyen ve Van Valiliği tarafından onaylanmayan yerlerde Cuma Namazı kılınamayacak, kılma girişimleri olursa ilgililer hakkında işlem yapılacak.


CUMA NAMAZLARI NERELERDE KILINACAK?

Norşin Camii bahçesi, Atatürk Lisesi Bahçesi, Cumhuriyet Caddesi Kent Meydanı, Edremit Merkez Ulu Cami karşısındaki Kent Meydanı gibi meydanlar, parklar veya okul bahçeleri Cuma Namazı için hazırlanıyor.


HER CAMİ İÇİN CUMA HEYETLERİ OLUŞTURULDU

Cuma namazı kılınacak cami, okul bahçesi, park ve meydanlarda görev yapmak üzere, alanın büyüklüğüne göre sayıları artacak şekilde 5 kişiden başlayan Cuma Heyetleri oluşturuldu. Heyet içerisinde, din görevlisi, kuran kursu eticileri, emniyet görevlisi, civardaki cami cemaatinden olan kişiler de yer alacak.


CEMAAT CUMA NAMAZINDA NELERE DİKKAT ETMELİ?

Oluşturulan Cuma Namazı Heyeti, Cuma Namazı kılmak için gelen cemaatin, kendi seccadesini getirmiş olmasına, maskeli olmasına, sosyal mesafeyi korumasına, dikkat edecek. Ayrıca Cuma Namazı kılınacak alana girişler belirlenecek ve o alanlarda yapılacak uyarıların yanı sıra ateş ölçümleri de gerçekleştirilecek.


Cuma Namazı kılmak için gelenlerden, alınan tedbirlere uygun şartları sağlamayanlar , Cuma Namazı kılınması için belirlenen alanlara alınmayacak. 

Yetkililer, alınan tedbirlere uyulması konusunda cemaatten anlayış beklediğini belirtti.

 

 

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL / Ziya Türk'ün Haberi


En Çok Okunanlar |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler