son dakika haberleri

Vanlı dağcılar, Van Gölü için 2 bin 800 rakımlı hayal dağı'na zirve yaptı

VAN'ın Özalp ilçesinde 21 dağcı, Van Gölü'ndeki kirlilik, doğa katliamı, kaçak avlanma ve define avcılarının verdiği zarara dikkat çekmek için 2 bin 800 rakımlı Hayal Dağı'na zirve tırmanışı yaptı.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Vanlı dağcılar, Van Gölü için 2 bin 800 rakımlı hayal dağı'na zirve yaptı
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 22.01.2020  10:47:00 eklendi.

VAN'ın Özalp ilçesinde 21 dağcı, Van Gölü'ndeki kirlilik, doğa katliamı, kaçak avlanma ve define avcılarının verdiği zarara dikkat çekmek için 2 bin 800 rakımlı Hayal Dağı'na zirve tırmanışı yaptı. Tırmanış yapan dağcılar, yabani hayvanlar için doğaya yem bıraktı.


Van Vadi Doğa Sporları Kulübü'ne üye 21 dağcı, Van Gölü'ndeki kirlilik, define avcılarının verdiği zarar, doğa katliamı ve kaçak avlanmaya dikkat çekmek amacıyla Özalp ilçesindeki Hayal Dağı'na tırmanış gerçekleştirdi. Van'dan araçlarla yola çıkan dağcılar, Özalp ilçesine bağlı Şemsettin Mahallesi'ne gitti. Buradan da dağcılar, Hayal Dağı'na doğru tırmanışa başladı. Kar kalınlığının yer yer 1 metreyi bulduğu tırmanış yaklaşık 4 saat sürdü. Zirveye ulaşan dağcılar, 'Van Gölü kirlenmesin, temiz kalsın' pankartı açtı. Dağcılar, zirvenin tırmanışının ardından yabani hayvanlar için doğaya yem bıraktıktan sonra yaptıkları zorlu yürüyüşün ardından dönüş yaptı.


ZORLU TIRMANIŞ


Vadi Doğa Sporları Kulübü Başkanı Ömer Demez, 4 saat süren tırmanışın ardından 21 dağcı ile birlikte Özalp İlçesindeki Hayal Dağına zirve yaptıklarını belirterek,"20'inci zirve tırmanışımızı Hayal Dağına gerçekleştirdik. Şemsettin Mahallesi'ne kadar araçlarla gittik. Burada 4 saat süren zorlu yolculuğun ardından 2 bin 800 rakımlı zirveye ulaştık. Öncelikle Van Gölü'ndeki kirliliğe dikkat çekmek için böyle bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. İkincisi, doğayı kirletenler ve avcılık yapanlar ile define avcılarına karşı bu faaliyetimizi yaptık. Bu yüzden hep beraber bu alanda çalışmamız gerektiğine inanıyoruz. Daha güzel bir doğa, daha güzel bir yaşam için bu tür etkinliklerimiz devam edecektir. Doğa bizimdir. Bütün canlıların ortak alanıdır. İnsanoğlu olmadan doğa mükemmel yaşar. Fakat doğa olmadan insanoğlunun yaşama şansı yoktur. Öyleyse asıl evimiz olan dünyaya, doğaya hep beraber sahip çıkalım. Van gölü kirlenmesin, temiz kalsın. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz" dedi.

 

 

golu-icin-2-bin-800-rakimli-hayal-dagi-na-12839846_osd.jpg" width="599" height="399" alt="" />

 

golu-icin-2-bin-800-rakiml-12839860_o.jpg" width="600" height="338" alt="" />

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK DHA

 

 


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler