son dakika haberleri

Vartolu vatandaşlar deprem konusunda bilgilendiriliyor

Muş'un Varto ilçesinde 1966 yılında yaşanan depremin 52. yılı nedeniyle AFAD Başkanlığının simülasyon tırında görevli eğitmenler, depremle ilgili vatandaşı bilgilendirdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Vartolu vatandaşlar deprem konusunda bilgilendiriliyor
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 16.08.2018  15:52:00 eklendi.

 Varto'da 1966 yılında meydana gelen ve 2 bin 394 kişinin hayatını kaybettiği depremin yıldönümü nedeniyle Varto Kaymakamı ve Belediye Başkanı Vekili Mehmet Nuri Çetin’in girişimleri sonucunda AFAD Başkanlığının deprem simülasyon tırı ilçeye getirildi. Varto Belediyesi İş Hanı önünde konuşlandırılan tırdan vatandaşlara depremle ilgili eğitim verileceği belirtildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Muş Afet ve Acil Durum Müdürü Veysi As, AFAD tırının üç gün boyunca kentte kalacağını belirterek, “Deprem simülasyonu tırımızda depremin ne olduğunu vatandaşlarımıza anlatıyoruz. Bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bildiğiniz gibi Muş deprem bölgesindedir. Varto depremi bize birçok şey hatırlatıyor. Özellikle bu hafta olmasının sebebi, 1966 Varto depreminin yıldönümüdür. Varto’da deprem olması sebebiyle eğitim vermek istedik. Bu amaçla bugün akşama kadar Varto’dayız” dedi. 

Eğitimci Alper Demir ise, deprem anında nasıl hareket edileceğini ve nasıl hayatta kalınabileceğini anlattıklarını söyleyerek, “Deprem anında binayı nasıl terk edeceklerini, elektrik, su, gaz vanalarını mutlaka kapatmaları gerektiğini, binadan çıkarken mutlaka ayaklarına bir sağlam ayakkabı giymelerini ve depremden sonra bina üzerinde eğer derin çatlaklar varsa, yıkılma tehlikesine karşı AFAD’dan bilgi gelene kadar binaya girmemeleri gerektiğini anlatıyoruz” diye konuştu. 

Vatandaşlara gün boyu eğitim verilerek broşür dağıtılacağı belirtildi. 


Bölge Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler