son dakika haberleri

Yapı Kayıt Belgesi Nedir Ve Nereden Alınır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bütün yapıların kayıtlı olması gereklidir.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Yapı Kayıt Belgesi Nedir Ve Nereden Alınır?
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 12.07.2018  11:51:00 eklendi.

ADVERTORİAL REKLAM

 

Yapı Kayıt Belgesi Nedir Ve Nereden Alınır?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bütün yapıların kayıtlı olması gereklidir. Buna göre her bina için mutlaka bir yapı kayıt belgesi ihtiyacı vardır. Ülkemizde uzun bir süreden beri çarpık yapılaşma ve gecekondulaşma yaygınlaşmıştır. Yaygın bir şeklide yapılan gecekondulaşmaya son zamanda gelen imar affı ile birlikte yapı kayıt belgesi verilmesine karar verilmiştir. Son tarih olan 31 Aralık 2018’e kadar bu belge gecekondu sahipleri tarafından mutlaka alınması gereklidir. İmar affı gelen binalarda uygulanacak olan bedel binanın değerinin tam olarak yüzde üç kadar olan kısmıdır. Bu ödeme yapı kayıt belgesi başvuru yapıldıktan sonra alınan belge ile birlikte başvuruların başlanmasından sonra ödemeye başlanmaktadır.

Ruhsatsız yapıların afet riski hazırlıkları kapsamında kayıt altına alınabilmesi ve bu doğrultuda imar barışından yararlanabilmek için yapı kayıt belgesini de almaları gerekmektedir. Yapı kayıt belgesi alanlara elektrik, su, doğalgaz geçici bir süre için bağlanacak ve kayıt yaptıranların kullanabilmesi sağlanacaktır. Yapı kayıt belgesi alarak imar affından bu yıl yararlanmak isteyen binaların sayısı 13 milyon olarak belirlendi. Bu binaların imar ve ruhsat sorunları çözüldüğünde yenileme işlemleri bina sahipleri tarafından yapılabilecek.

İmar barışından en fazla faydalanacak olan il İstanbul olarak kayıtlara geçerken İstanbul’u İzmir ilinin izlediği belirlendi. İzmir ilinde de kayda değecek kadar gecekondu bulunduğu biliniyor. 8 Haziran 2018 itibari ile başlayan imar barışı müracaatları Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkili kurumlara 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecek. Yapılan tespitler sonucunda emlak arsa değerleri ile yaklaşık olarak maliyetin toplamı üzerinden hesap yapılarak %3 değerinde bir bedel belirlenecek. Fakat bina cinsi değişikliği ve kat mülkiyeti tesis işlemleri için bu bedelin iki katına kadar ödeme yapılması beklenecek.

Son başvuru tarihi olan 31 Ekim 2018 tarihine kadar bu işlemlerin mutlaka yapılması gerekiyor. İmar affı hususunda tüm bilgilere Yapikayitbelgem ile ulaşabilir. Yapikayitbelgem’de bulunan danışmanlık hizmetlerinden faydalanarak sorunsuz bir şekilde yapı kayıt belgesi alabilirsiniz.

 

 


A-Haber |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler