son dakika haberleri

'Yemen'de kıtlığın yaratılmasında suç ortağıyız'

İngiltere’de eski bakanlardan Andrew Mitchell İngiltere’nin Suudi önderliğindeki koalisyona silah satarak Yemen’de kıtlığın baş göstermesinde “suç ortağı” olduğunu dile getirdi.

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
'Yemen'de kıtlığın yaratılmasında suç ortağıyız'
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 08.11.2018  12:51:00 eklendi.

 David Cameron hükümetinde Uluslararası Gelişme Bakanı olan Andrew Mitchell, şu anda Dışişleri Bakanı olan Jeremy Hunt'ı hükümetin konu hakkındaki duruşunu yeniden değerlendirmeye çağırdı.


Silah satışının durdurulması tartısşmaları arasında muhalefet milletvekilleri de Suudi önderliğindeki koalisyona endişelerini dile getirdiler.


Eski Bakan Mitchell, “Yeni Dışişleri Bakanımız İngiliz hükümetinin BM'de Yemen'le ilgili pozisyonunu gözden geçirme fırsatı buldu mu? İngiltere'nin kıtlığın yaratılmasına neden olmakta “suç ortağı” olduğu Suudi koalisyonundan ateşkesi temin ve anlamlı müzakerelerin balması için yapıcı tarafsızlığa geçecek mi? Çünkü BM Özel Temsilcisi Martin Griffiths de sürekli buna teşvik ediyor ve korumaya çalışıyor” dedi.


Mitchell'e cevaben Orta Doğu Bakanı Alistair Burt İngiltere'nin “doğru fırsat yakalandığı anda” bir çözümle öne çıkacağını belirtti.


Theresa May'in hükümeti gemişte yüksek mahkemenin de desteğiyle Suudi Arabistan'a silah satışının İngiltere'nin silah ihracat izni kanunlarını ihlal etmediğini ileri sürmüştü. Gerekçe olarak ise Suudi koalisyon tarafından yapılmış ciddi insan hakları kanunu ihlaline dair kesin risk olmadığı öne sürülmüştü.


Kaynak: INDEPENDENT


TİMETÜRK ÇEVİRİ

 


Günün Haberleri |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler