son dakika haberleri

Yıldırımoğlu; 'Üreticiler, kooperatif çatısı altında bir araya getirilmeli'

Van Kuyumcular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırımoğlu, şehir içindeki ahırların yıkılmasına yönelik yapılan çalışmaları desteklediklerini belirtirken, bir de önerilerinin olduğunu söyledi

Bizi Facebook'dan takip edin
Bizi Twitter'dan takip edin
Yıldırımoğlu; 'Üreticiler, kooperatif çatısı altında bir araya getirilmeli'
Haber Yorumları

    Haber Tarihi : 21.09.2020  10:41:00 eklendi.

 Yıldırımoğlu, insanların mağdur olmaması için gerekli alt yapı çalışmalarının yapılması gerektiğini belirterek, kooperatifleşmeyi işaret etti. Van’ın sürekli büyüyen ve göç alan bir kent olduğunu hatırlatan Yıldırımoğlu :“Şehir içinde ahırı olan vatandaşları, şehir dışına götürüp kooperatifleştirerek biraraya getirmek lazım. Ayrıca ahırları 5 veya 10 kilometre şehir dışına çıkarmak da çözüm değildir, çünkü Van her geçen gün büyüyor, büyük bir göç alıyor. Yarın o yakın bölgeler de şehir içinde kalacak. Buna göre bir planlama yapılmalı” dedi.


 


Şehir içindeki ahırların yıkılmasına yönelik merkez ilçe belediyeleri tarafından yapılan yıkım çalışmaları devam ederken, çeşitli kesimler de konuya ilişkin görüşlerini dile getiriyor.


 


Van Kuyumcular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırımoğlu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Van’ımızın insanlarının daha güzel bir çevreye ve daha sağlıklı, daha iyi bir yaşama sahip olmasını destekliyoruz. Tabii şehir içindeki ahırlar insanlarımıza rahatsızlık veriyorsa, çevreye zarar veriyorsa biz de şehir dışına çıkarılmasından yanayız. Ancak ahırları şehir dışına çıkarırken, 3-5 hayvanı olan üreticiyi de mağdur etmemek lazım. Bu nedenle bana göre önce bu ahırların taşınacağı bir alan belirlenmeli ve buranın alt yapısı yapılmalıdır. Elbette devlet büyüklerimiz, yöneticilerimiz bu işi daha iyi bilirler, tarım ve hayvancılık üzerine ilgili bakanlık ve kurumlarımız var. Bu kurumlarımız marifetiyle alt yapısı yapılmış alanlar oluşturulursa, daha sağlıklı bir taşınma söz konusu olabilir. 3-5 hayvanı olan insanlarımız var, bu yolla geçinenler var, bunlar şehir dışında bir yer alma veya kiralama kapasitesine sahipler mi? Bu insanlar yarın hangi parayla geçinecekler?  Veya hangi parayla gideceği yerde tesis kurabilecekler? Bana göre, şehir içinde bir kaç hayvanı olan üreticinin mağdur olmaması için, kooperatif çatısı altında bu insanlarımızı bir araya getirebilmeliyiz. Kooperatifleşerek hem şehir dışında hayvancılık yapabilirler hem de bu şekilde geçimlerini sağlayabilirler."

 

 

Prestij Haber: M. Selim KURT


Van |  Diğer Haberler

Yazarlarımız

Haber Akışı

Vizyondakiler

İlçe Haberleri

İlçeye Tıklayarak Haberlere Ulaşabilsiniz.

Bugün En çok Okunanalar
Anketimize Katılın
Van'ın en önemli sorunu nedir
Ekonomi
Elektrik Sorunu
Huzur
Ulaşım Sorunu
Yönetim Sorunu
Sonuçları Gör
Bizi Takip Edenler